Mikroenkapsülasyon yoluyla sinbiyotik üretimi ve özelliklerinin belirlenmesi
Synbiotic production by microencapsulation and selection of its properties
- Tez No: 724025
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR GÜL KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Probiyotikler ve prebiyotiklerin bir arada bulunduğu ürünler sinbiyotik olarak adlandırılmaktadır. Sinbiyotik ürünlerin tüketiminin yalnızca probiyotik veya prebiyotik içeren ürünlerin tüketilmesine kıyasla daha faydalı olduğu bilinmektedir. Ancak ticari olarak satışa sunulan sinbiyotikler açısından en önemli sorun üretimden tüketime kadar geçen süreçte probiyotiklerde meydana gelen canlılık kayıplarıdır. Bu sorunun çözümü açısından mikroenkapsülasyon önerilen bir uygulamadır. Bu tez çalışmasında, daha önce yapılan araştırmalar sonucunda Süleyman Demirel Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Mikrobiyel Teknoloji Laboratuvarı'nda bulunan, probiyotik olma özelliklerinden bazıları belirlenmiş ve moleküler tanısı yapılmış Lactiplantibacillus plantarum AB6-25 ve Saccharomyces boulardii T8-3C suşları kullanılmıştır. Mikroenkapsülasyon işlemi iki farklı mikroenkapsülatör kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında yalnızca probiyotikleri içeren probiyotik mikrokapsüller ve laktobiyonik asit-probiyotik içeren sinbiyotik mikrokapsüller üretilmiştir. Mikrokapsüllerin üretilmesi esnasında tek tabaka kaplama işlemi için sodyum aljinat ve çift tabaka kaplama işlemi için demineralize peynir altı suyu tozu veya kitosan kullanılmıştır. Üretilen mikrokapsüllerin bazı özellikleri SEM, FTIR ve X-ışını difraksiyon analizleriyle tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra mikrokapsüllerin probiyotik canlılığının korunmasına etkileri depolama koşullarında ve yapay gastrointestinal sistemde (GIS) incelenmiştir. Mikroenkapsülasyon denemeleri sonucunda Nisco Var A model mikroenkapsülatör ve çift tabaka kaplama işlemi için demineralize peynir altı suyu tozu ile çalışmalara devam edilmiştir. Yapılan mikroenkapsülasyon işlemi sonucunda mikrokapsüllerin üretimi %88.46-99.13 verimlilikle gerçekleştirilmiştir. Serbest hücrelerin ve mikrokapsüllerin muhafazası için uygulanan liyofilizasyon işlemi serbest hücrelerde %86.41-88.46, mikrokapsüllerde ise %92.91-96.89 verimlilik ile sonuçlanmıştır. Ayrıca 180 gün depolamanın sonunda tüm mikrokapsüller probiyotik etkiye sahip olacak düzeyde canlılıklarını muhafaza etmişlerdir. Depolama süresi sonunda 4°C'de depolanan bakteri mikrokapsüllerinin canlılıklarını daha iyi muhafaza ettiği belirlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Products containing probiotics and prebiotics together are called synbiotics. It is known that the consumption of synbiotic products is more beneficial than the consumption of products containing only probiotics or prebiotics. However, the most important problem in terms of commercially available synbiotics is the loss of viability in probiotics in the process from production to consumption. Microencapsulation is a recommended practice in terms of solving this problem. In this thesis study, as a result of previous studies, Lactiplantibacillus plantarum AB6-25 and Saccharomyces boulardii T8-3C strains, which were isolated in the Microbial Technology Laboratory of the Department of Food Engineering of Süleyman Demirel University some of their probiotic properties were determined and molecular diagnosis was made. Microencapsulation process was carried out using two different microencapsulators. Within the scope of the study, probiotic microcapsules containing only probiotics and synbiotic microcapsules containing lactobionic acid-probiotic were produced. During the production of microcapsules, sodium alginate was used for single layer coating and demineralized whey powder or chitosan was used for double layer coating. Some properties of the produced microcapsules were determined by SEM, FTIR and X-ray diffraction analysis. In addition, the effects of microcapsules on the preservation of probiotic viability were investigated under storage conditions at different temperatures and in the artificial gastrointestinal system. As a result of microencapsulation experiments, Nisco Var A model microencapsulator and demineralized whey powder for double layer coating process continued. As a result of the microencapsulation process, the production of microcapsules was carried out with an efficiency in the range of 88.46-99.13%. The lyophilization process applied for the preservation of free cells and microcapsules resulted in efficiency in the range of 86.41-88.46% in free cells and 92.91-96.89% in microcapsules. In addition, at the end of 180 days of storage, all microcapsules retained their probiotic effects. At the end of the storage period, it was determined that the bacterial microcapsules stored at 4°C preserved their viability better (p0.05).