Static security assessment of power systems via decision trees
Karar ağaçları yöntemi ile güç sistemlerinde güvenlik değerlendirmesi
  1. Tez No: 724026
  2. Yazar: MURAT OZAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAVİT FATİH KÜÇÜKTEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Elektrik enerjisi günlük hayatın farklı alanlarında sürekli olarak kullanılan temel bir ihtiyaçtır. Bu sebeple elektrik enerjisinin santrallerden tüketicilere kesintisiz bir şekilde iletilmesi büyük önem arz etmektedir. Herhangi bir süreliğine dahi oluşabilecek elektrik kesintilerinin ekonomiye büyük olumsuz etkileri olabilir. Bu nedenle elektrik enerjisinin iletimi mümkün olduğunca kesintisiz bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Kesintisiz elektrik enerjisi iletimini sağlamak adına, elektrik güç sisteminin mevcut çalışma noktasında frekans, bara gerilimlerinin genliği ile açısı ve iletim hattı yüklenmeleri gibi değerlerin belirli limitler içerisinde kalması gerekir. Güç sisteminin belirtilen değişkenleri, mevcut çalışma noktasında limitler içerisinde olsa bile bu durum sistemin olası bozucu etkilere karşı güvenli olduğu anlamına gelmez. Belirtilen değişkenlerin limitler içinde kaldığı bir çalışma noktasındayken, meydana gelebilecek hat kopması, jeneratör kaybı gibi istenmeyen olaylar sistemde frekans, gerilimin genliği ve açısı, hat yüklenmeleri gibi değerlerin limitlerin dışına çıkmasına neden olabilir. Bu durumda sistemin çalışma noktası güvensiz ve bozucu etkilere karşı kırılgan olarak tanımlanabilir. Sistemin mevcut çalışma noktasında güvenli veya güvensiz olduğunun tayini için, olası bozucu etkilerin tek tek sistem modeline uygulanması ve bu durumlara ilişkin güç akışı analizlerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Büyük güç sistemlerinde, bozucu etkilerin sayısı ve sistemin büyüklüğü sebebiyle bu analizler, nispeten yüksek hesaplama gücü gerektirir ve çalışma noktası her değiştiğinde hesapların tekrarlanması gerekir. Bu tez çalışmasında, sistemin mevcut çalışma noktasındaki güvenlik değerlendirmesi için güç akışı analizleri yerine, güç sisteminin farklı baralarından toplanan gerilim genliği ve açısı gibi ölçümleri giriş olarak kullanan karar ağaçları modelleri kullanılmıştır. Sistemin mevcut çalışma noktası için güvenlik değerlendirmesini bir sınıflandırma problemi olarak ele alınmış ve karar ağaçları yöntemi bu sınıflandırma problemini yüksek başarı oranı ile çözmüştür.
Özet (Çeviri)
Electrical energy is a basic necessity that is constantly used in different areas of daily life. Thus, the uninterrupted transmission of electrical energy from power plants to consumers has great importance. Power outages may occur anytime and can have major negative effects on the economy. For this reason, the transmission of electrical energy should be carried out uninterruptedly. To ensure uninterrupted electrical energy transmission, frequency, amplitude, and angle of bus voltages, and loading of transmission lines must remain within certain limits at the current operating point of the power system. Even if these values are within limits at the current operating point, this does not mean that the system is secure against possible disturbances. The system may operate at an operating point where the specified variables remain within the limits, but undesirable events such as line outage and generator loss may cause frequency, voltage amplitude, and angle, line loading exceeds their limits. In this case, the operating point of the system can be defined as insecure and vulnerable to disturbances. To determine whether the system is secure or insecure at its current operating point, potential disturbances should be applied to the system model and power flow analyses for these conditions should be performed. In large-scale power systems, due to the complexity and a high number of disturbances, these analyzes may require relatively high computational power and should be repeated as operating points change. In this thesis, instead of applying power flow analysis, decision tree models which use measurements such as voltage amplitude and angle collected from different buses of the system as inputs are implemented for the security assessment of the system. The security assessment is considered a classification problem and the decision tree method has solved this problem with a high success rate.