Genç işsizliği ve orta gelir tuzağı
Youth unemployment and middle income trap
- Tez No: 724075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Genç işsizlik ve orta gelir tuzağı kavramları yapılan çalışmalarda birbirinden bağımsız şekilde araştırılan konular olmuştur. Çalışmada, genç işsizliği ve orta gelir tuzağı arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada, 68 orta gelirli ülkenin 1990-2019 dönemi yıllık verileri kullanılarak analiz edilmiştir. Genç işsizliği ve orta gelir tuzağı arasındaki ilişkinin belirlenebilmesi adına en küçük kareler, FMOLS, panel vektör otoregeresyon analizlerine yer verilmiştir. Çalışmada orta gelir tuzağı göstergesi olarak gayrisafi yurtiçi hasıla ve kişi başına düşen milli gelir ele alınırken, bağımsız değişkenler olarak ise toplam genç işsizliği, eğitim harcamaları, sağlık harcamaları ve yüksek teknoloji ihracatı değişkenleri kullanılmıştır. Elde edilen tahminlere göre genç işsizliği arttığında milli gelirde bir azalma meydana gelmektedir. Varyans ayrıştırma bulgularına göre, bağımsız değişkenler arasında milli gelir değişkenlerinin varyansı üzerinde en yüksek etkiye sahip değişken genç işsizliğidir. Toplam genç işsizliği değişkenlerinin varyansı üzerinde en yüksek etkiye sahip değişken ise milli gelirdir. Granger nedensellik tahminlerine göre ise toplam genç işsizliği ve milli gelir arasında uzun dönemli ve karşılıklı bir nedensellik ilişkisi bulunmaktadır. Sonuç olarak genç nüfusun ihtiyaçlarının, niteliklerinin doğru şekilde belirlenmesi için kapsayıcı ve gelişen dünya koşullarını göz önünde bulunduran, uzun dönemli ve çözüm odaklı politikaların hayata geçirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The concepts of youth unemployment and the middle-income trap are the subjects researched independently in the studies. This study examined the relationship between youth unemployment and the middle-income trap. For this purpose, analyzed annual data of 68 middle-income countries for the period 1990-2019. The study includes least squares, FMOLS, and panel vector autoregression analyses. While gross domestic product and per capita income were considered middle-income trap indicators, total youth unemployment, education expenditures, health expenditures, and high technology exports were used as independent variables. According to the estimates obtained, when youth unemployment increases, there is a decrease in national income. According to the variance decomposition findings, among the independent variables, youth unemployment has the highest effect on the variance of the national income variables. The variable with the highest impact on the variance of youth unemployment variables is national income. According to Granger causality estimates, there is a long-term and reciprocal causality relationship between youth unemployment and national income. As a result, it is recommended to implement long-term and solution-oriented policies that consider inclusive and developing world conditions to determine the needs and qualifications of the young population accurately.