The impact of Syrian influx over labour market integration in Turkey
- Tez No: 555391
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kaos yer aldığında, istirahat etmek bir zorunluluk haline gelir. 2011 ve sonrasında, Suriye'deki açık ateş ayaklanmalarını çözme nedeniyle binlerce kişinin katledildiği huzursuzluk ortaya çıktı. Korku en üst seviyedeydi. Ekonomi olağanüstü bir leke oldu. Yerel para birimi değerinin neredeyse yüzde doksanını kaybetti. Ortalama olarak, bir ayda kazanılan şey iki kilo domates için yeterli değildi. Toplam 3,6 milyon Suriyeli, sınırları Türkiye'ye aştı. Türkiye işgücü piyasasına talep şoku geldi. Geçici olması beklenen şey kalıcı oldu. Genç ve çalışabilir bir küme, kayıt dışı işgücüne girmenin yolunu buldu. Türkiye ekonomisi 2002'den bu yana gelişen, orta-üst sınıf ekonomiye geçişi sürdürüyordu. Bu daha önce görülmemiş göç olayından etkilenecek mi? Suriye'nin Türkiye'ye girişinin etkileri, Türkiye ekonomisinin istihdam ve işsizlik oranları, GSYİH, TÜFE ve enflasyon oranı gibi farklı ekonomik değişkenler arasındaki performansını denetleyerek ölçülmektedir.
Özet (Çeviri)
Once chaos takes part, pursuing rest becomes a must. During 2011 and onward, unrest arose, where thousands were slain, due to unremitting open-fire revolts in Syria. Fear was at its utmost. Economy shifted to an extraordinary blemish. Local currency lost almost ninety percent of its value. On average, what was earned in a month was not sufficient for two kilos of tomato. Total number of 3.6 million Syrians crossed borders into Turkey. A demand shock hit the Turkish labour market. What was expected to be temporary became permanent. A young and able-to-work cluster found its way into the informal labour force. The Turkish economy had been flourishing since 2002 where it was shifting to the upper-middle-class emerging economy. Will it be affected by this unprecedented migration case? The impacts of the Syrian inflow into Turkey are measured by inspecting the performance of the Turkish economy throughout different economic variables such as employment and unemployment rates, GDP, CPI and inflation rate.