Filmleriyle bir Anadolu yolcusu Sabahattin Eyüboğlu
A passenger to Anatolia with his films Sabahattin Eyüboğlu
  1. Tez No: 724084
  2. Yazar: PINAR AKÇAY DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL OKTAY YALIN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Mavi Anadoluculuk akımının güçlü bir ismi olan edebiyatçı, çevirmen, sanat tarihçisi ve akademisyen Sabahattin Eyüboğlu Anadolulu olma bilincini, kültür sürekliliğini savunduğu birçok yazılı eser vermiştir. Bunlardan en öne çıkanı Anadolulu olmayı tanımlayan ve ifade eden“Bizim Anadolu”adlı denemesidir.“Filmleriyle Bir Anadolu Yolcusu Sabahattin Eyüboğlu”adlı sanatta yeterlik tez çalışması olan belgesel film, Eyüboğlu'nun kendisinin seslendirdiği bu eseriyle başlar, hayatının dönüm noktaları ışığında belgesel sinemacı kimliğine giden yolu ve vardığı noktayı anlatır. Bu bağlamda bugün hayatta olmayan tanıklarla önceden yapılmış, hiçbir yerde yayınlanmamış röportajlar, belgeler ve araştırmacıların anlatımları ile Eyüboğlu'nun filmlerinden parçalar yer alır. Tez çalışmasının sonunda Sabahattin Eyüboğlu'nun Anadolu'daki kültür sürekliliğini anlatma ve Anadolu uygarlıklarını tanıtma aracı olarak belgesel sinemayı seçtiği, Türk Belgesel Sinemasında daha sonra kültürel hümanizma olarak adlandırılacak bir dönemi başlattığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sabahattin Eyüboğlu, literary scholar, interpreter, art historian, and academician, a powerful name in the Blue Anatolia movement, has given many written works. The most important of them is his essay entitled“Our Anatolia”which defines and expresses being Anatolian. The documentary film that is a Proficiency of Arts thesis,“A Passenger To Anatolia With His Films: Sabahattin Eyüboğlu”begins with this work narrated by Eyüboğlu himself, tells the story of the path to his identity as a documentary filmmaker and his point of arrival in light of the turning points in his life. In this context, interviews with witnesses who are not alive today and are not broadcast anywhere, documents and statements of researchers, and excerpts from Eyüboğlu's films take place. At the end of the thesis, it was concluded that Sabahattin Eyüboğlu chose documentary film as a tool to explain the cultural continuity in Anatolia and present Anatolian civilizations, and started a period in Turkish documentary film that would later be called cultural humanism.