Fantastik sinema ve kültürel süreklilik: Galaksinin Tezenesi
Fantasy cinema and cultural continuity: The Galactic Plectrum
- Tez No: 944623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AYTEKİN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Geçmişten bugüne fantastik sinema dünyada ve Türkiye'de ilgiyle karşılanan bir tür olmuştur. Türkiye'deki ilgi, özellikle 2000 sonrası auteur yönetmenlerin filmleriyle fantastik bir eğilime dönüşür. Bu çalışmada Galaksinin Tezenesi adlı kısa filmle, bir yandan Türk kültüründeki yerel kodlardan beslenirken bir yandan da evrensel bir anlayışla inşa edilen ve bütünsel olarak fantastik nitelik taşıyan bir film ortaya koymak amaçlanmaktadır. Tezde dramatik yapı kurulurken kültürel süreklilik kavramına yaslanılmıştır. Toplumların kültürü oluşturması, toplumsal belleklerinde biriktirmesi ve kuşaktan kuşağa aktarması kültürel sürekliliğin evrelerini oluşturmaktadır. Türkiye'de bütünsel olarak fantastik film niteliği taşıyan bir film oluşturmak için Türk müzik kültürünün Orta Asya'dan Anadolu coğrafyasına uzanan kültürel süreçleri irdelenmiştir. Bu sayede Şamanizm inancından, ozanlık kültürüne, Âşıklık geleneğinden Anadolu Rock müziğe kadar uzanan kültürel süreklilik aşamaları tespit edilerek, bu evrelerde fantastik kurmacaya hizmet edebilecek unsurlardan yararlanılmıştır. Türkiye'de özellikle bağımsız sinema içerisinde, tümüyle özgün ve eleştirel nitelikte fantastik bir film oluşturma denemeleri sınırlıdır. Galaksinin Tezenesi, Türkiye'deki kuşak çatışması ekseninde gelişen modern ve gelenekselin çatışmasını, müzik üzerinden ele alan tümüyle fantastik bir filmdir. Bu bakımdan; Türkiye'de sınırlı film üretimine sahip bağımsız fantastik sinemaya katkı sağlaması ve filmin anlatısına yayılan unsurları teorik temellere dayandırmasıyla çalışma önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
From past to present, fantasy cinema has been a genre met with interest both globally and in Türkiye. In Türkiye, this interest has especially evolved into a fantasy tendency with the films of auteur directors after the 2000s. This study aims to present a film that draws from local codes in Turkish culture while being constructed with a universal approach, through the short film The Galactic Plectrum, which holistically carries fantasy qualities. In this context, the thesis will focus on concept of cultural continuity. The formation of culture by societies, its accumulation in collective memory, and its transmission from generation to generation constitute the stages of cultural continuity. In order to create a film in Türkiye that holistically bears the characteristics of fantasy cinema, the thesis examines the cultural processes of Turkish music culture stretching from Central Asia to the Anatolian geography. In this way, the stages of cultural continuity from Shamanistic beliefs to the bardic tradition, from the Âşık tradition to Anatolian Rock music have been identified, and elements from these stages that could serve fantasy fiction have been utilized. In Türkiye, particularly within independent cinema, there are limited attempts to create entirely original and critically driven fantasy films. The Galactic Plectrum is a wholly fantasy film that addresses the conflict between modernity and tradition centered around intergenerational tensions in Türkiye through music. In this respect, the study is significant both for contributing to independent fantasy cinema, which has limited film production in Türkiye, and for grounding the narrative elements of the film in theoretical foundations.