Dijital dönüşümün insan kaynakları yönetimi uygulamalarına etkisi
The impact of digital transformation on human resources management practices
- Tez No: 1011985
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HALİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, örgütlerde dijital dönüşüm düzeyinin insan kaynakları yönetimi (İKY) uygulamalarındaki dijitalleşme süreci üzerindeki etkisini incelemek ve dijital İKY algısının demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Çalışma, nicel araştırma yaklaşımı çerçevesinde ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Dijital dönüşüm düzeyi Sağlam (2021) tarafından geliştirilen“Dijital Dönüşüm Ölçeği”, dijital İKY uygulamaları ise Irmak vd. (2023) tarafından geliştirilen“İnsan Kaynakları Yönetimi Uygulamalarında Dönüşüm ve Dijitalleşme Ölçekleri”ile ölçülmüştür. 110 katılımcıdan elde edilen veriler AFA ve DFA analizleri, güvenilirlik analizi, korelasyon ve regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Regresyon sonuçları, dijital dönüşümün İKY'nin tüm alt boyutları üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı etkiler yarattığını göstermektedir (p<0,001). En yüksek yordama gücü İK planlaması, temini ve seçimi boyutunda görülmüş (%41,5; β=0,644), bunu eğitim ve kariyer planlama (%37; β=0,608) izlemiştir. İş analizi ve tasarımı (%33,8; β=0,582) boyutunda da güçlü bir etki tespit edilmiştir. Ücret ve yan haklar (%26,7; β=0,517) ile esnek çalışma (%24,1; β=0,491) boyutlarında orta düzey etkiler belirlenirken; iş sağlığı ve güvenliği (%18,1; β=0,425) ile idari-sosyal işler (%20,6; β=0,454) boyutlarında daha sınırlı ancak anlamlı etkiler saptanmıştır. Genel olarak bulgular, İKY uygulamalarında dönüşüm ve dijitalleşme sürecinin insan kaynakları yönetimini operasyonel bir yapıdan stratejik bir konuma taşıdığını göstermektedir. Dijital dönüşüm, İKY süreçlerinde veri temelli karar alma ve ölçülebilirlik düzeyini artırmaktadır. Sonuçlar doğrultusunda işletmelerin dijital dönüşüm stratejilerini insan kaynakları politikalarıyla bütünleştirmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of digital transformation levels in organizations on the digitalization process of Human Resource Management (HRM) practices and to determine whether perceptions of digital HRM differ according to demographic variables. The research was conducted using a quantitative approach within the framework of a relational survey model. The level of digital transformation was measured using the“Digital Transformation Scale”developed by Sağlam (2021), while digital HRM practices were assessed through the“Transformation and Digitalization in Human Resource Management Practices Scales”developed by Irmak et al. (2023). Data obtained from 110 participants were evaluated using EFA and DFA analyses, reliability analysis, correlation, and regression analyses. Regression results indicate that digital transformation has a positive and statistically significant effect on all sub-dimensions of HRM (p<0.001). The highest predictive power was observed in HR planning, recruitment, and selection (41.5%; β=0.644), followed by training and career planning (37%; β=0.608). A strong effect was also identified in job analysis and design (33.8%; β=0.582). Moderate effects were found in compensation and benefits (26.7%; β=0.517) and flexible working practices (24.1%; β=0.491), while occupational health and safety (18.1%; β=0.425) and administrative-social processes (20.6%; β=0.454) showed relatively lower but still significant effects. Overall, the findings demonstrate that the Industry 4.0 process transforms HRM from an operational function into a strategic partner. Digital transformation enhances data-driven decision-making and measurability within HRM processes. Based on these results, it is recommended that organizations integrate digital transformation strategies with their HR policies to ensure sustainable competitive advantage.