Dijital İKY uygulamalarının insan kaynakları performansına etkisi: Filistin örneği
The effect of digital HRM practices on human resources performance: The case of Palestine
- Tez No: 815325
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN ÇETİN KARABAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı dijital dönüşüm sürecindeki işletmelerin dijital insan kaynakları yönetimi uygulamalarının işletmelerin performansı üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu kapsamda işletmelerin dijital dönüşüm düzeyleri, dijital İKY uygulamaları düzeyleri ve performans düzeyleri ölçülmüş ve bu düzeyler arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Ayrıca, işletmelerin dijital dönüşüm, dijital İKY uygulamaları ve performanslarıyla ilgili çalışanların algı düzeylerinin onların cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, pozisyon ve pozisyondaki tecrübe gibi değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın amacına uygun olarak araştırmada nicel bir araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma deseni olarak da ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak online anket formu kullanılmış ve SPSS programı ile çalışmanın sonuçları elde edilmiştir Anket formu Kişisel Bilgi Formu, Dijital Dönüşüm Ölçeği, dijital İKY Uygulamaları Ölçeği ve İK performansı Ölçeği olmak üzere dört bölümden oluşmuştur. Araştırma verileri, Filistin devletin insan kaynaklarını yönetme işlevini yerine getiren bir kamu kurumu olan Genel Personel Konseyinde çalışan 143 kişiden toplanmıştır. Bu minvalde çalışma süresince araştırmacının müdahalesi olmadan olaylar gerçekte oldukları şekliyle incelenmiştir. Araştırma sonuçları, dijital İKY uygulamaları (dijital İKP, Dijital işe alım, Dijital eğitim ve geliştirme, Dijital performans yönetimi, Dijital kariyer yönetimi, Dijital ücretleme ve dijital ödül sistemleri ve dijital iletişim) ve dijital dönüşümün İK'nın genel performansını ve üretkenliğini etkilemediği göstermiştir. Son olarak, araştırmanın bulguları doğrultusunda çalışma, Gazze Şeridi'ndeki Genel Personel Konseyi'ne, dijital dönüşümün çalışanların performanslarını neden etkilemediğinin keşfedilmesi için büyük çaba sarf edilmesi gerektiği, çalışanların dijital dönüşüm konusunda farkındalık yaratmaya çalışmaları ve dijital dönüşümü kurum kültürüne entegre etmeleri gerektiği gibi öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effects of digital human resource management practices of businesses in the digital transformation process on the performance of businesses. In this context, the digital transformation levels of the enterprises, the levels of digital HRM practices and performance levels were measured and it was investigated whether there was a relationship between these levels. In addition, it has also been examined whether the perception levels of the employees regarding the digital transformation, digital HRM practices and performances of the enterprises differ according to variables such as their gender, age, education level, position and experience in the position. In accordance with the purpose of the research, a quantitative research method was used in the research. Relational scanning design was used as the research design. An online questionnaire was used as a data collection tool and the results of the study were obtained with the SPSS program. The questionnaire form consisted of four parts: Personal Information Form, Digital Transformation Scale, Digital HRM Practices Scale and HR Performance Scale. Research data were collected from 143 people working in the General Staff Council, a public institution that performs the function of managing the human resources of the Palestinian state. In this way, the events were examined as they actually happened without the intervention of the researcher during the study. Research results have shown that digital HRM practices (digital HRM, Digital recruitment, Digital training and development, Digital performance management, Digital career management, Digital compensation and digital reward systems and digital communication) and digital transformation do not affect the overall performance and productivity of HR. Finally, in line with the findings of the study, recommendations were made to the General Staff Council in the Gaza Strip, such as great efforts should be made to discover why digital transformation does not affect the performance of employees, employees should try to raise awareness about digital transformation and integrate digital transformation into corporate culture.