Parasal aktarım mekanizmasının firma bilanço kanalı: Türkiye üzerine bir çalışma
Firm balance sheet channel of monetary transmission mechanism: A survey on Turkey
- Tez No: 278499
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Parasal aktarım mekanizmaları bağlamında para politikasının reel ekonomiyi etkilediği konusu hemen hemen tüm iktisatçıların mutakabatını sağlamışken, bu etkinin işleyiş süreci ve zamanlaması konusunda tam bir mutabakat yoktur.Kredi görüşü altındaki aktarım mekanizmalarından birisi olan firma bilanço kanalı kaynağını asimetrik bilgi kaynaklı piyasa aksaklıklarından almaktadır. Kredi piyasasında borç alanlarla borç verenler arasındaki bilgi asimetrisi bir sürtünmeye neden olmakta ve özellikle ekonominin daralma anlarında şokların etkisini finansal hızlandıran mekanizması ile büyütmektedir.Bu çalışmada parasal akarım mekanizmasının firma bilanço kanalının varlığı Türkiye için test edilmektedir. Bu kapsamda ilk aşamada Fazzari ve diğerleri (1988) çalışması çerçevesinde nakit akımı değişkeni hesaplanarak firma düzeyindeki veri ile panel veri metodolojisi kullanılarak ampirik bir çalışma yürütülmüştür. Bu çalışma sonucunda Türkiye'de firma bilanço kanalının çalıştığı görülmüştür. İkinci aşamada ise yapısal bir model üzerinden yapılan kalibrasyon çalışması ile para politikası şoklarının firma bilanço kanalının varlığı altında yarattığı etkiler incelenmiştir. Model çerçevesinde şokların etkilerinin finansal hızlandıran mekanizması ile büyüdüğü gözlemlenmiştir, ki bu durum firma bilanço kanalının çalıştığının bir başka göstergesidir.
Özet (Çeviri)
From the point of monetary transmission mechanisms, there is no concern about monetary policy affects the real side of the economy except, the operational procedure and timing.Balance sheet channel, under the credit view of monetary transmission mechanism, appears from asymmetric information based market imperfections. Asymmetric information between lenders and borrowers in the credit market causes a friction and especially in the monetary tightening periods, amplifies the effects of shocks via financial accelerator mechanism.In this study, I tested the balance sheet channel of monetary transmission mechanism for Turkey. For this purpose firstly, I used cash flow values of firms in a panel data model in the line of Fazzari et. al. (1988). The result of this emprical work is that: Balance sheet channel is operating in Turkey.Secondly, I used a dynamic general equilibrium model and calibrated it for Turkey for analyzing the effects of shocks under the existence of balance sheet channel. In this model the impulse-response analysis showed that the effects of these shocks are amplified via financial accelerator mechanism. This result also showed that balance sheet channel is operating in Turkey.