Quercus infectoria olıvıer gal ekstraktlarının in vitro antimikrobiyal aktiviteleri
In vitro antimicrobial activities of Quercus infectoria olivier gal extracts
- Tez No: 724118
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Quercus infectoria (mazı meşesi), fagaceae familyasından geniş tepeli bir ağaç türü olup gal denilen yapıları halk arasında yanık yaralarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada; Quercus infectoria Olivier (mazı meşesi) gal oluşumlarının metanol ve su ekstraktlarının patojen bazı mikroorganizmalara karşı antimikrobiyal aktiviteleri disk difüzyon ve sıvı mikrodilüsyon yöntemleri ile araştırıldı. Denemelerde pozitif kontrol olarak gentamisin hazır kağıt diskleri ve gentamisin solüsyonu, negatif kontrol olarak ise dimetil sülfoksit (DMSO) kullanıldı. Disk difüzyon yönteminde Metanol ekstraktının Klebsiella pneumoniae bakteri test suşu hariç diğer tüm bakteri test suşlarına karşı farklı inhibiyon zon çaplarıyla antibakteriyal etki gösterdiği belirlendi. En yüksek aktivite gösterdiği suş ise 17 mm inhibisyon zon çapıyla Metisiline Dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) bakteri suşu olduğu saptandı. Metanol ekstraktının ayrıca 11 mm inhibisyon zon çapıyla Candida albicans suşuna karşı antifungal bir aktivite gösterdiği belirlendi. Su ekstraktı ise; en yüksek aktiviteyi 14 mm inhibisyon zon çapıyla MRSA bakteri suşu ve Proteus mirabilis bakteri suşlarına karşı gösterdi. Candida albicans bakteri suşu üzerine de 8 mm inhibisyon zon çapıyla zayıf bir antifungal etki gösterdiği tespit edildi. Mikrodilüsyon yönteminde; metanol ekstraktının test edilen tüm bakteriler üzerinde 0.012-0.78 mg/ml doz aralıklarında etkili olduğu belirlendi. En yüksek etki, MRSA bakteri suşuna karşı 0.012 mg/ml konsatrasyondaki MİK değeriyle tespit edildi. C. albicans maya suşu üzerine 0.78 mg/ml dozunda antifungal bir etkiye sahip olduğu görüldü. Su ektraktını incelediğimizde de yine MRSA bakteri suşuna karşı 0.012 mg/ml konsatrasyondaki MİK değeriyle güçlü bir aktivite tespit edildi. Ayrıca su ekstraktının C. albicans maya suşu üzerine 1.56 mg/ml MİK değeriyle antifungal bir etki gösterdiği saptandı. Her iki eksraktı karşılaştırdığımızda, iki yöntemde de metanol ekstraktının su ekstraktına göre daha yüksek oranda antimikrobiyal aktivite gösterdiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Quercus infectoria (thuja oak) is a large topped tree species from the fagaceae family, and its formations that called gall are popularly used in the treatment of burn wounds. In this study; The antimicrobial activities of methanol and water extracts of Quercus infectoria Olivier gall formations against some pathogenic microorganisms were investigated by disc diffusion and liquid microdilution methods. In the experiments, ready made gentamicin paper discs and gentamicin solution were used as positive control and dimethyl sulfoxide (DMSO) as negative control. In the disk diffusion method which the methanol extract showed antibacterial activities with different inhibition zone diameters against all bacterial test strains except Klebsiella pneumoniae bacteria test strain and the highest activity found against Methicillin Resistant Staphylococcus aureus (MRSA) bacteria strain. It was determined that the methanol extract also showed an antifungal activity against Candida albicans with a zone diameter of 11 mm. Water extract's highest activity was observed against MRSA bacterial strain and Proteus mirabilis bacteria strains with a zone diameter of 14 mm. It was determined that showed a weak antifungal effect on Candida albicans yeast strain with a zone diameter of 8 mm. In the microdilution method was determined the methanol extract were effective on all tested bacteria at dose ranges of 0.012-0.78 mg/ml. The highest effect was detected with the MIC value at 0.012 mg/ml concentration against the MRSA bacteria strain. It was observed that have an antifungal effect on C. albicans yeast strain at a dose of 0.78 mg/ml. When we examined the water extract, a strong activity was detected against the MRSA bacteria strain with the MIC value of 0.012 mg/ml concentration. In addition, it was determined that water extract showed an antifungal effect on C. albicans yeast strain with a MIC value of 1.56 mg/ml. When we compared both extracts, it was concluded that methanol extract showed higher antimicrobial activity than water extract in both methods.