Avrupa'da çok uluslu kuvvet yapılanmaları
Multinational forces in Europa
  1. Tez No: 72415
  2. Yazar: MUSTAFA TANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖNLÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Soğuk Savaş'ın sona ermesinden sonra çok uluslu askeri kuvvet yapılanmalarına verilen önemin kaydadeğer ölçüde arttığına şahit olunmaktadır. Nitekim ortaya çıkan yeni gelişmeler istikametinde NATO'nun stratejisini ve buna bağlı olarak da yapılanmasını gözden geçirdiği; diğer taraftan, gerek BM ve gerekse NATO çerçevesinde gerçekleştirilen barışı koruma harekatlarının da hem sayıca arttığı, hem de nitelik olarak da değişim göstererek askeri kuvvet kullanımını daha fazla gerektiren barışı tesis harekatları haline geldiği izlenmektedir. Halihazırda en önemli çok uluslu kuvvet yapılanmalarının ise, Avrupa'da meydana getirildiği görülmektedir. Bu nedenle tez, Avrupa'nın kendi güvenlik ve savunma politikalarım belirleme çabası paralelinde önem ve ağırlık kazanan ve şimdilik birer kara kuvveti niteliği taşıyan Avrupa Kolordusu (Eurocorps) ve Avrupa Müttefik Komutanlığı Hızlı Tepki Kolordusu (ARRC) üzerine odaklanmıştır. Çalışmanın 1. Bölümü'nde çok uluslu kuvvet yapılanmalarını etkileyen ve büyük ölçüde belirleyen politik ortam üzerinde durulmaktadır. Bu bölümde çok uluslu kuvvet yapılanmalarına neden ihtiyaç duyulduğu, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliğinin geliştirilmesi çabalan ve bütün bu konularda Avrupalı devletlerin farklı politika ve tutumları incelenmektedir, n. Bölüm'de NATO'nun Çok Uluslu Ortak Görev Kuvveti kavramı ve bu kavramın hayata geçirilebilmesine yönelik sorunlar ve alternatifler gözden geçirilmektedir. IH. ve IV. Bölümler' de sırasıyla Avrupa'nın gelecekte sahip olabileceği Bir Ortak Avrupa Ordusu için halihazırdaki en önemli adaylar olan Eurocorps ve ARRC'nin kurumsal yapılan, harekat yetenek ve ihtiyaçları incelenmektedir. Nihayet V. Bölüm'de ise, tüm çok uluslu kuvvet yapılanmaları için geçerli olan genel problemlere değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since the breaching of the Berlin Wall in 1989 and the subsequent end of the Cold War, there has been a marked increase in the attention paid to multinational military forces. Developments have been both organizational, such as restructuring the North Atlantic Treaty Organization (NATO); and operational, for example, United Nations (UN) and NATO's involvement in missions that threaten to escalate beyond peacekeeping into more military-demanding peace enforcement. This study highlights the problems of multinational formations and indicates the sorts of measures required for them to become effective policy instruments. This analysis concentrates on the European theater, where the most substantive multinational force developments are currently taking place. This study also focuses on land forces where fewer attempts have been made to establish integrated formations, and whose problems are more complex than those of the air and maritime environments with their many years of multinational cooperation. Chapter I examines the political context of these multinational force developments, the dilemmas facing the political authorities, and the different attitudes, objectives and expectations of the major nations that affect the evolution and potential utility of these formations. Chapter II discusses NATO's Combined Joint Task Forces concept, its structural and operational issues such as mission profiles, headquarters, logistical support, communication and employment options. Chapter HI and Chapter IV deal with ACE Rapid Reaction Corps and European Corps respectively as main candidates of a future European Army. In these chapters both formations are examined with respect to their operational capabilities and requirements to demonstrate the problems in different forms of integration. Finally, Chapter V covers problems generic to all multinational military formations and how these vary for different types of operation.