Max Reinhardt'ın Carl Ebert'in tiyatro anlayışı üzerindeki etkisi ve Carl Ebert'in Türk Tiyatrosu'nda bıraktığı izler
Max Reinhardt's impact on Carl Ebert's theater understanding and Carl Ebert's traces on Turkish Theater
- Tez No: 724188
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERBİL GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dramatik Sanatlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Alman tiyatro adamı Carl Ebert (1887-1980), Cumhuriyet'in ilk yıllarında Türkiye'de on yıl yaşamıştır ve Modern Türk Tiyatrosunun kurucuları arasındadır. Ebert, 20. yüzyılın başlarında, dünya tiyatrosunun en önemli yönetmenlerinden biri olarak kabul edilen Max Reinhardt'ın (1873-1943) öğrencisi olarak yetişmiştir. Bu tez çalışmasında, hem Max Reinhardt'ın hem de Carl Ebert'in sahne sanatları alanında yaptıkları çalışmalar, uygulamalar ve tiyatro görüşleri kronolojik olarak incelenmektedir ve nihayetinde bir zincirleme olarak bu faaliyetlerin Modern Türk Tiyatrosunun kurulmasında nasıl bir iz bıraktığı yansıtılmaktadır. Türkiye'nin öncü tiyatrocularının Carl Ebert'in tiyatro anlayışıyla nasıl yetiştirildikleri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
German theater man Carl Ebert (1887-1980) has lived ten years in Turkey during the first years of the Republic, and he is considered among the founders of the Modern Turkish Theater. Ebert was the student of Max Reinhardt (1873-1943) who is considered one of the most important worldwide theater director in the early 20th century. In this thesis, the works, applications and opinions both Max Reinhardt and Carl Ebert have performed in the field of performing arts are examined chronologically and finally, as a chain, it is reflected how these activities left a mark on the establishment of Modern Turkish Theater. How Turkey's leading theater actors/actreses were brought up with Carl Ebert's understanding of theater is examined.