Pina Bausch ve dışavurumculuk
Pina Bausch and expressionism
  1. Tez No: 460016
  2. Yazar: ESRA YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. MERAL TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasının asıl hedefi Pina Bausch' ın performansları üzerinde dışavurumculuk akımının etkisini araştırmak ve bu etkiyi görünür kılmaktır. İlk olarak, 19. yüzyıl sonlarında ortaya çıkan dışavurumculuk akımını temelleriyle izah etmeyi hedefler. Ardından dışavurumculuğun tiyatro, dans, resim, müzik, sinema gibi sanat dalları üzerindeki etkilerini araştırır. Bu akımı benimseyen Georg Heym, Ernst Toller, Strindberg gibi tiyatro yazarlarını, Max Reindhart gibi tiyatro yönetmenlerini; Mary Wigman, Martha Graham, Isadora Duncan gibi dans koreograflarını ve akımın etkisiyle kurulmuş bir sanat okulu olan Baushaus' u mercek altına alır. Bu tez Pina' nın biricik dans hocası, abisi, dostu olan Kurt Jooss' u da geniş bir mercek altına almayı ihmal etmez. Sonrasında Pina Bausch' ın hayatı, başarıları, okul çağları, insan ilişkileri açık ve samimi bir dille gün yüzüne çıkarılır. Son bölümde ise üç büyük performans olan''Kontakthof'', ''Vollmond'' ve ''Nefes'' aracılığıyla dışavurumculuk akımının Pina' nın çalışmaları üzerindeki güçlü etkisi ispatlanmaya çalışılır. Anahtar Sözcükler; Pina Bausch, Dışavurumculuk, Kurt Jooss, Kontakthof, Vollmond, Nefes…
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to make a research on the effect of expressionism on Pina Bausch's performances and to make this effect unhide. This thesis has targetted to explain the expressionism with fundementals which appeared in the late 19th century for the first time. Afterwards, it searches the effects of expressionism on different types of art such as theatre, dance, painting, music and cinema. The thesis also examine dramaturgists who adopted expressionism such as; Georg Heym, Ernst Toller, Strindberg , directors likeMax Reindhart, choreographers like Mary Wigman, Martha Graham, Isadora Duncan and Baushaus' art school which was founded byexpressionist influence. This thesis does not omit to focus on Kurt Joss who was Pina's an only dance instructor, brother, companion. Later in the thesis, Pina Bausch's life, achievements, academic background, realtions are revealed clearly and sincerely. In the last chapter of the thesis, Thorough her the most significant performances;“Kontakthof, Vollmond and Nefes”, expressionist influence on Pina Bausch's practices will be tried to be proved. Key words; Pina Bausch, expressionism, Kurt Jooss, Kontakthof,Vollmond, Nefes…