Üniversitelerde acil durumlara yönelik farkındalık düzeyinin değerlendirilmesi: Kafkas Üniversitesi örneği
Assessment of awareness level towards emergency situations in universities: The case of Kafkas University
  1. Tez No: 724254
  2. Yazar: İSMAİL AKŞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHRİ GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İlk ve Acil Yardım, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Üniversiteler başta olmak üzere acil durumlara karşı farkındalık oluşturarak maddi ve manevi kayıpların en aza indirgemek araştırmanın esas amacıdır. Acil durumlara karşı müdahale ekiplerinin etkinliğini artırmak, çalışanların acil durumlardaki tutumlarını, davranışlarını, inançlarını, farkındalıklarını güvenilir ve geçerli bir biçimde ölçebilecek olan bir ölçeğin geliştirilmesi bu araştırmanın diğer bir amacı olarak görülmektedir. Kısaca çalışmanın amaçları hem acil durumlar hakkında bir ölçek geliştirmek hem de örnek bir kurum üzerinde farkındalık düzeyini arttırmak ve ölçmektir. Materyal ve Metot: Araştırmada 5'li likert ölçeği ile oluşturulan anket formu aracılığıyla nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Nicel araştırma tekniklerinden olan ve çeşitli ölçüm süreçleri içinde barındıran çalışmalarından olan Survey modelin (Web Survey) uygulanması tercih edilmiştir. Çevrim içi üzerinden 104 çalışana uygulandıktan sonra faktör analizi ile anket formunun soru sayısı 48 maddeden 27 maddeye indirgenerek yeniden düzenlenmiştir. Gerekli izinler alındıktan sonra 250 çalışana yüz yüze olarak anket formu uygulanmıştır. Anket neticesinde elde edilen veriler son zamanlarda sıklıkla kullanılan istatistik paket programı olan SPSS ile AMOS'a aktarılarak gerekli değerlendirmeler yapılmıştır. Bulgular: Pilot uygulama kapsamında yapılan çevrim içi (WebSurvey) anket formu verileri faktör yüklerine göre kategorize edilmiş ve karşılaştırılmıştır. Acil Durumların farkındalıklarını ölçmek için geliştirilen yüz yüze anket formunun geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Bulgular çerçevesinde yapılan değerlendirmeye göre araştırmaya özgün ve güvenilir bir anket formu literatüre kazandırılmıştır. Katılımcıların farkındalığını ölçebilecek nitelikte bir anket formu olduğu yapılan istatistiki değerlendirmeler tarafından desteklenmektedir. İleride yapılacak olan benzer çalışmalara ve acil durumlar hakkında alınması gereken önlemler için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The main purpose of the research is to minimize material and moral losses by raising awareness against emergencies, especially in universities. The development of a scale that can reliably and validly measure the employees' attitudes, behaviours, beliefs, and awareness in emergencies is seen as another purpose of this study to increase the effectiveness of emergency response teams. In short, the aims of the study are both to develop a scale about emergencies and to increase and measure the level of awareness on an exemplary institution. Materials and Methods: The quantitative research method was used in the study through a questionnaire form created with a 5-point Likert scale. It was preferred to apply the Survey model (Web Survey), which is one of the quantitative research techniques and includes various measurement processes. After being applied to 104 employees Online, the number of questions of the questionnaire was reduced from 48 items to 27 items with factor analysis. After obtaining the necessary permissions, a face-to-face questionnaire was applied to 250 employees. The data obtained as a result of the questionnaire were transferred to AMOS with SPSS, a statistics package program that has been used frequently recently, and necessary evaluations were made. Results: The online (WebSurvey) survey form data conducted within the scope of the pilot application were categorized and compared according to their factor loadings. It has been determined that the face-to-face questionnaire form developed to measure the awareness of Emergency Situations is a valid and reliable scale. Conclusion: According to the evaluation made within the framework of the findings, an original and reliable questionnaire form has been added to the literature. The fact that it is a questionnaire form that can measure the awareness of the participants is supported by the statistical evaluations. Suggestions have been made for similar studies to be carried out in the future and for precautions to be taken in case of emergencies.