İmmatür nekrotik dişlerde rejeneratif endodontik tedavilerin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of regenerative endodontic treatments in immature necrotic TEETH
  1. Tez No: 724274
  2. Yazar: ENES MUSTAFA AŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SELİM BOTSALI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dişler çürük, travma ve dental anomaliler gibi çeşitli nedenlerle canlılıklarını kaybedebilirler ve endodontik tedavi gereksinimi ortaya çıkabilir. Dişlerde kök gelişimi dişler ağız içerisine sürdükten 3 yıl sonra tamamlanır. Bu gelişim sürecinde nekroz meydana gelirse kök gelişimi tamamlanamaz, kökler kısa ve ince kalır. Kök uçları kapanmadığından ideal bir endodontik tedavi gerçekleştirilemez. Böyle açık apeksli dişlerde rejeneratif endodontik tedavi son zamanlarda uygulanan popüler bir tedavi şeklidir. Bu tedaviden sonra semptomlar ortadan kalkar, kök gelişimi devam eder ve vitalite testine pozitif yanıt alınabilir. Bu çalışmaya, 2014-2019 tarihleri arasında başvuran, açık apeksli nekrotik pulpalı dişlerden oluşan 38 vaka dâhil edilmiştir. Vakalardan 16 tanesi PRP, 22 tanesi PRF iskelesi ile tedavi edilmiştir. Kayıt altına alınan radyografiler ile Image J programı kullanılarak; semptomların iyileşmesi, kök uzunluğunda ve genişliğindeki artış, apeksin durumu, dişlerdeki vitaliteleri değerlendirilmiştir. Toplam takip süresi 12-77 ay arasındadır. İncelenen vakalardan sadece 1 tanesi semptom gösterdi. Radyografik değerlendirmelerde vakaların yarısında apikal kapanma gözlemlendi. Tüm vakalarda kök uzama ve kalınlaşması olsa da yalnızca kök kalınlaşması PRP lehine anlamlı sonuçlandı (p değeri=0,025
Özet (Çeviri)
Teeth may lose their vitality due to various reasons such as caries, trauma and dental anomalies, and endodontic treatment may be required. Root development in teeth is completed 3 years after the teeth eruption into the mouth. If necrosis occurs in this development, root development can not be completed, the roots remain short and thin. Since the root tips are not covered, an ideal endodontic treatment can not be performed. Regenerative endodontic treatment is a popular treatment modality that can be finalized in such open apex teeth. After this treatment, elimination of symptoms, root development continues, and a positive response can be obtained to the vitality test. 38 cases of necrotic pulped teeth with open apex, who applied to our study between 2014-2019, were included in our study. 16 of the cases were treated with PRP and 22 PRF scaffolds. Using the Image J program with the recorded radiographs; improvement of symptoms, increase in root length and width, state of the apex, and vitality of teeth were evaluated. Total follow-up time is between 12-77 months. Only 1 of the cases examined showed symptoms. In radiographic evaluations, apical closure was observed in half of the cases. Although there was root elongation and thickening in all cases, only root thickening was significant in favor of PRP (p value = 0.025