Konsantre büyüme faktörü ve katyonik steroid antibiyotiklerin immatür nekrotik daimi koyun dişlerinin rejeneratif endodontik tedavisinde apikal papilla kök hücrelerinin dentinojenik farklılaşmasına etkisi
The effect of concentrated growth factor and cationic steroid antibiotics on dentinogenic differentiation of apical papilla stem cells in regenerative endodontic treatment of immature necrotic permanent sheep teeth
- Tez No: 778319
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZ ŞAHİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Amaç: İmmatür nekrotik daimi dişlerin rejeneratif endodontik tedavisinde kök kanallarında kullanılan farklı intrakanal medikamentlerin (Ca(OH)2, TAP, CSA-44 ve CSA-131) ve fonksiyonel biomimetik iskelelerin (PRF ve CGF) apikal papilla kök hücrelerinin dentinojenik farklılaşmasında etkinliğini araştırmaktır. Materyal ve Metot: 50 adet daimi immatür alt keser koyun dişi nekrotik hale getirildikten sonra 8 deney ve 1 pozitif kontrol grubu olmak üzere gruplara rastgele ayrıldı. Kök kanallarının irrigasyonu AAE'nin önerdiği protokole göre gerçekleştirildikten sonra kök kanallarına kendi gruplarının intrakanal medikamentleri (Ca(OH)2, TAP, CSA-44 ve CSA-131) yerleştirildi. 3 hafta sonra asemptomatik olduğu gözlenen dişlerde periapikal kanamanın uyarılması sonrasında kök kanal boşluğuna gruplarına göre otolog fibrinler kondanse edildi. Mine-sement sınırının 3mm altına kadar intrakanal bariyer materyali yerleştirildi ve giriş kavitesi restore edildi. Klinik iyileşme 1.,3.,6., ayda intraoral radyografilerle takip edildi. Final seansından 6 ay sonra toplanan numuneler histopatolojik, immunohistokimyasal ve immunofloresan yöntemlerle DSPP, Notum, VEGF ve NeuN ekspresyonları değerlendirildi. Bulgular: Pozitif kontrol grubuyla kıyaslandığında tüm gruplarda intrakanal medikament ve biomimetik fonksiyonel iskeleden bağımsız olarak VEGF, NeuN, DSPP ve Notum ekspresyonlarının immunohistokimyasal ve immunofloresan değerlendirmelerinde istatistiksel olarak anlamlı fark (p˂0,05) tespit edildi.Tüm gruplarla kıyaslandığında CGF&CSA-131 grubunda VEGF, NeuN, DSPP ve Notum ekspresyon düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı fark (p˂0,05) tespit edildi. PRF grup içi değerlendirmesinde PRF&CSA-131 grubunun VEGF, NeuN, DSPP ve Notum ekspresyon düzeyi ile PRF&TAP grubu ile arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmezken, PRF&Ca(OH)2 ve PRF&CSA-44 gruplarına göre ekspresyon seviyeleri yüksekti (p˂0,05).TAP grubu haricinde VEGF, NeuN, DSPP ve Notum ekspresyonlarının CGF'nin tercih edildiği gruplarda arttığı gözlenmiştir(p˂0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the effectiveness of different intracanal medicaments (Ca(OH)2, TAP, CSA-44 and CSA-131) and functional biomimetic scaffolds (PRF and CGF) used in root canals in the regenerative endodontic treatment of immature necrotic permanent teeth in dentinogenic differentiation of apical papilla stem cells. Material and method: 50 permanent immature lower incisors were randomly divided into 8 test groups and 1 positive control group after they became necrocis. After irrigation of the root canals was performed according to the protocol recommended by the AAE, intracanal medicaments of their own groups (Ca(OH)2, TAP, CSA-44 and CSA131) were placed in the root canals. Autologous fibrins were condensed in the root canals according to their groups after the stimulation of periapical bleeding in teeth that were observed to be asymptomatic after 3 weeks. Intracanal barrier material was placed up to 3mm below the enamel-cementum junction and the access cavity was restored with composit resins. Clinical improvement was followed by intraoral radiographs at 1, 3, 6 months. Mandibles collected 6 months after the final session were evaluated for DSPP, Notum, VEGF and NeuN expressions by immunohistochemical and immunofluorescent methods. Results: When compared with the positive control group, a statistically significant difference (p˂0.05) was detected in the immunohistochemical and immunofluorescence evaluations of VEGF, NeuN, DSPP and Notum expressions in all groups, independent of intracanal medicament and biomimetic functional scaffold.When compared with all groups, there was a statistically significant difference (p˂0.05) in VEGF, NeuN, DSPP and Notum expression levels in the CGF&CSA-131 group.While no statistically significant difference was observed between the VEGF, NeuN, DSPP and Notum expression levels of the PRF&CSA-131 group and the PRF&TAP group in the PRF within-group evaluation, the expression levels were higher than the PRF&Ca(OH)2 and PRF&CSA-44 groups (p˂0.05).Except for the TAP group, VEGF, NeuN, DSPP and Notum expressions were observed to increase in the CGF preferred groups (p˂0.05).