Isparta ilinden toplanan çiğ, pastörize ve UHT sütlerde okratoksin A miktarlarının tespiti
Determination of ochratoxin A amounts of raw,pasteurized, and UHT milk samples collected in Isparta
  1. Tez No: 724375
  2. Yazar: AYŞEGÜL YAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN KÜÇÜKÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışması kapsamında Isparta ilinden farklı mevsimlerde toplanan 18 adet çiğ süt, 18 adet pastörize süt ve 28 adet UHT süt bazı kimyasal özellikler ve okratoksin A miktarı bakımından incelenmiştir. Ayrıca bu değerlere mevsimin etkisi araştırılmıştır. Yaz mevsiminde toplanan 9 adet çiğ süt örneğinin ve kış mevsiminde toplanan 9 adet çiğ süt örneğinin pH, yağ oranı, kuru madde miktarı, kül miktarı ve okratoksin A miktarı ölçülmüştür. Bu örneklerinin pH, yağ oranı, kuru madde, kül ve okratoksin A miktarları yaz ortalamaları sırası ile 6,10±0,100, %2,11±0,264, %12,21±0,536, %0,71±0,023 ve 0,06±0,004 ppb hesaplanmıştır. Çiğ süt kış ortalamaları değerleri ise pH 6,58±0,024, yağ oranı %2,70±0,189, kuru madde miktarı %11,82±0,322, kül miktarı %0,60±0,016 ve okratoksin A 0,14±0,005 ppb' dir. Mevsim ortalamaları arasındaki fark istatiksel olarak incelendiğinde, çiğ süt pH ve okratoksin A miktarları kış ortalamaları ile yaz ortalamaları arasındaki fark önemli (p 0,05). Kül miktarı yaz ortalaması, kış ortalamasına göre anlamlı olarak fazla bulunmuştur (p 0,05). Fakat kül miktarı yaz mevsimi ortalaması ile kış mevsimi ortalaması arasındaki fark önemlidir ve yaz mevsimi ortalaması, kış mevsimi ortalamasından daha yüksektir (p 0,05). UHT süt kuru madde yaz mevsimi ortalaması, kış mevsimi ortalamasından fazladır ama ortalamalar arasındaki fark önemli değildir (p> 0,05). Bu çalışmanın sonuçlarına göre süt bileşenlerinin ve kalitesinin mevsim değişikliğinden etkilendiği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte tüm süt örneklerinde özellikle kış aylarında artan okratoksin A varlığı tespit edilmiştir. Süt örneklerinde okratoksin A varlığı insan sağlığını olumsuz etkileyebilir. Okratoksin A' nın hayvansal gıdalarda varlığına yönelik daha fazla çalışma yapılarak yasal limitlerin belirlenmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, 18 raw milk samples, 18 pasteurized milk samples and 28 UHT milk samples were collected in different seasons in Isparta and then these samples were examined in terms of some chemicals properties and ochratoxin A amount. The effect of the season on the values found was also investigated. The pH, fat content, dry content, ash and ochratoxin A amount of 9 raw milk samples collected in the summer season and 9 raw milk samples collected in the winter season were measured. The summer average of pH, fat content, dry content ash and ochratoxin A amount of raw milk samples were calculated as order 6.10±0.100, 2.11±0.264 %, 12.21±0.536 %, 0.71±0.023 %and 0.06±0.004 ppb. The winter averages values of raw milk samples were pH 6.58±0.024, fat content 2.70±0.189 %, dry matter 11.82±0.322 %, ash content 0.60±0.016 %and ochratoxin A 0.14±0.005 ppb. The difference between seasonal averages were examined statiscally. The differences between winter averages and summer averages of raw milk pH and ochratoxin A amounts were found as significant (p0.05). The average of ash amount raw milk collected in summer was higher than winter average significantly (p 0.05). But ash content of pasterized milk samples winter average was lower than ash content summer average statistically (p 0.05). This study shows that milk components and quality are affected by seasonal changes. In addition, increased presence of ochratoxin A was detected in all milk samples, especially in winter months. The presence of ochratoxin A in milk samples may adversely affect human health. More studies on the presence of ochratoxin A in animal foods should be done and legal limits should be determined.