Avrupa Birliği Hukukunda kadın-erkek ücret eşitliği
Equal pay between men and women in EU law
- Tez No: 72442
 - Danışmanlar: PROF. DR. MESUT GÜLMEZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Avrupa Birliği Hukukunda Kadın- Erkek Ücret Eşitliği İlk kez Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (UÇÖ) düzenlemeleriyle ortaya çıkan ve Roma Antlaşması'nın 119. maddesiyle Avrupa Topluluğu mevzuatına da giren kadın - erkek ücret eşitliği ilkesi, sosyal politikanın en tartışmalı konularından biri olmuş ve“eşit değerde iş”,“eşit ücret”kavramlarının uygulamaya yönelik kapsamlı açıklamalarını getirmek ve uygulanmasını sağlamak Avrupa Topluluğu Adalet Divanı (ATAD) kararlarıyla mümkün olabilmiştir. Bu tanım, UÇÖ düzenlemelerinde ilk olarak“eşit işe eşit ücret”olarak ortaya çıkmış ve 1951 tarihli 100 sayılı UÇÖ Sözleşmesi ile“eşit değerde iş için eşit ücret”kavramı, hem uluslararası hem de ulusal düzenlemelere yerleşmiştir. Avrupa Ekonomik Topluluğu'nu kuran Roma Antlaşması'nın 119. maddesi,“eşit değerde işe eşit ücret”kavramının genel bir tanımım getirir. 10 Şubat 1975 tarihli ve 75/117 sayılı Eşit Ücret Direktifi ise, 119. maddenin uygulanmasını güvence altına almaya yöneliktir. Eşit Ücret Direktifi'nin getirdiği açıklama, 119. maddenin uygulamada görülen kavram kargaşalarını gidermek için yeterli olmaması nedeniyle, AT mevzuatında önem taşımaktadır. Direktif, ayrıca üye devletlerin ücret eşitliğiyle ilgili uygulamalarının Komisyon tarafından denetlenebilmesi açısından önemli bir düzenleme olarak ortaya çıkmıştır. Her üye devlet, ücret eşitliğini sağlamada farklı yöntemlere başvurmaktadır. İlkenin uygulanmasının mahkemeye başvuru yoluyla sağlanması en çok kullanılan yöntem olmakla birlikte toplu sözleşmelere, uzlaştırıcı bir kurumun devreye girmesine ve iş müfettişlerine de sıklıkla başvurulmaktadır.“Eşit ücret”ve“eşit değerde iş”kavramlarının tanımlanması, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün düzenlemelerinden başlayarak, tarihsel bir gelişme göstermiştir. Bu kavramlar, üye devletlerin iş yasalarında veya anayasalarında temel kavramlar olarak yer almış olmalarına karşın, Eşit Ücret Direktifi'nin iç hukuka dahil edilişine kadar tam olarak uygulanamamıştır. Bu açıdan kadın - erkek ücret eşitliği ve eşit değerde işe eşit ücret ilkelerinin uygulanmasında, AT mevzuatı oldukça kapsamlı bir düzenlemeye sahiptir ve sosyal politikanın temel ilkelerinden birini böylelikle güvence altına alır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Equal Pay Between Men and Women in EU Law The rule of“equal pay between men and women”was first introduced by International Labour Organisation and with Article 119 of Treaty of Rome it became a part of European Community Law. Since it was introduced to EC Law, it became one of the most disputable matters of the social policy and it became possible only with the decisions of European Court of Justice to clarify and apply the rules of“equal pay”and“work of equal value”. Article 119 of Treaty of Rome brings a general explanation for the rule of“equal pay for the work of equal value”. The Equal Pay Directive (which was introduced on 10.2.1975) guarantees the application of Article 119. Equal Pay Directive has a significant place in EU Law, as the explanation which is brought by Article 119 is not clear and that Equal Pay Directive is more explanatory than the article. The Equal Pay Directive also enables the Commission to control the member states' applications concerning the wage equality. The Commission had to apply to the Court of Justice concerning the delays and unwillingnesses of some member countries when introducing the directive into their national legislation. The member states have different methods concerning the maintenance of pay equality. The most common method is applying to the court and the other methods are collective agreements, intermediary agencies and work inspectors. The explanation and application of the terms of“equal pay”and“work of equal value”have developed historically beginning from the introduction of International Labour Organisation's legislation. These terms existed in the national laws of member states, before EU Law, either in their labour laws or constitutions and they could not be applied correctly until the Equal Pay Directive was introduced into their national legislation. In this respect, EU legislation on“equal pay”and the“work of equal value”brings a broader explanation and guarantees the application of these two rules of social policy in the member states' legislation.