Europeanization and the political economy of the western Balkans
Avrupalılaşma ve batı balkanlar ekonomi politiği
  1. Tez No: 724412
  2. Yazar: ENISA GRAPCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN ÖZGE ONURSAL BEŞGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez, mali yardımlar yoluyla Avrupalılaşma ve Kosova konusunu ele alan literatür taramasının geniş bir sunumudur. Odak noktası, kavramların genel incemelesi ve bu kavramların yönetim, idare ve politika yapımı süreçlerinde nasıl uygulandığıdır. Tez, mali yardımların Avrupalılaşma ve devlet kalkınması üzerindeki etkilerini, asimetrik güçlerin olduğu bir yapı içinde bulunması gerçeğini de gözeterek cevaplamayı ve ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Ayrıca, bu yeni devlete sermaye desteği sağlanmasının önemini vurgulamaya çalışmakta ve reformların düzgün uygulanması halinde oluşacak olumlu etkileri incelemektedir. Yapılan değişikliklerin temposunu, yönünü ve hızını, ayrıca bu değişimi etkileyen faktörleri ortaya koymakta ve okuyana bu alanda bir anlayış kazandırmayı hedeflemektedir. Ortaya çıkan sonuçlarından ise, Kosova'nın Avrupalı bir ülkenin özelliklerini taşıdığını, ancak AB'ye giriş için henüz çok yolu olduğunu söyleyebiliriz. Bu çalışmanın amacı, Avrupalılaşma sürecini anlamak ve nihayetinde siyasi ve ekonomik istikrar sağlayabilecek finansal faktörlerle olan ilişkisini göstermektir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a presentation of the literature review for the case of Kosovo and Europeanisation through financial assistance. Its focal point is a general review of concepts and their coexistence in the making of polity, policy, and politics. This highlight is brought throughout the instruments of financial aid and the will of political elite to implement the changes. It tries to answer and bring forward the impacts that financial assistance has on Europeanisation and state development while coexisting in asymmetry of powers. Finally, it tries to emphasise the importance of found infusion to this new state and examines only the positive effects of proper implementation of reforms. In this thesis you will be able to examine and gain an understanding on the pace of the changes, the direction of the changes, and the speed of the changes as well as factors affecting this change. Whereas, from the conclusions we can safely say that Kosovo possesses European features, but it has a long way ahead to reach the entrance doors of the EU. The main purpose of this study is to understand the process of Europeanisation and show the correlation with the financial factor that can eventually lead to political and economic stability.