A far cry from a cronkite: comparing the role of mass media in the polarized politics of Turkey and The United States
Medyanın Türkiye Ve Amerika'nın kutuplaşmış siyasetindeki rolünün karşılaştırması
- Tez No: 724413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kutuplaşma konusu son yıllarda genel ve akademik ilgiyi üzerine çekmiş bir konudur. Bu tez tartışmaya konu üzerinde medyanın rolüne odaklanan bir bakış açısıyla tartışmaya katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Medya kutuplaşmaya katkıda bulunan, etki eden unsurlardan biri olarak eş zamanlı olarak kültürel ve politik kuruluş olarak elit ve halk arasındaki bir köprü konumundadır. Medya aynı zamanda halkın bilgi alma ve de sosyal gerçekliklerden kaçma, sıyrılma amacıyla da kullanıldığı bir zemindir. İnsanlar televizyon, bilgisayar ve gazeteleri bilgi almak ya da eğlenmek amacıyla kullanmaktadır. Bugün, bu ihtiyaçları karşılamak amacıyla büyük bir medya içeriği üretilmekte, üretilen bu içerik de aslında halk içinde kutuplaşmanın gerçekleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada Türkiye ve Amerika'da bazı benzer ana özellikler; medyanın tarihi gelişim seyri, medya patronluğu ve parçalanma süreçleri üzerinden karşılaştırmalı inceleme yapılmıştır. Bu tezde konuyla ilgili akademik tartışmaların sentezini yapılmış olup, medyanın doğrudan ve dolaylı olarak toplumsal kutuplaşma üzerindeki etkisine odaklanılmış, Türkiye ve Amerika örnekleri sahip oldukları medya sistemleriyle karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The topic of polarization has attracted mainstream and academic attention within recent years and this thesis intends to contribute to this discussion by focusing on a single component: the role of mass media. Media, one of many contributors to polarization, is a simultaneously cultural and political institution that serves as an intermediary between the elite and the general public and is the place where citizens can turn to learn about and escape from social reality. People turn to their televisions, computers and newspapers for the purposes of gaining information and entertainment. Today, there is greater media production that services both needs and this can play an important role in how people divide. The cases of Turkey and the United States have been selected for comparison as they both present mass media with several key similarities in their historical development, concentrated media ownership, and in their fragmentation. This thesis attempts to synthesize the academic discussion about polarization, how media has direct and indirect consequences in this process and then offers a comparative analysis of how the media systems developed within the two case studies.