Sağlık çalışanı kadınların anksiyete düzeyleriyle stresle baş etme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between anxiety levels and ability to cope with stress of health worker women
- Tez No: 724416
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma sağlık çalışanı kadınların stresle başa çıkma tarzlarının ve kaygı düzeylerinin belirlenmesi; kaygı ile stresle başa çıkma arasındaki ilişkinin ortaya koyulması amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda 395 sağlık sektörü çalışanı kadına Beck Kaygı Ölçeği ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği'nden oluşan anket formu uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre kaygı; iyimser yaklaşım, kendine güvenli yaklaşım ve sosyal desteğe başvurma düzeyini azaltırken; kendine güvensiz yaklaşım ve boyun eğici yaklaşımı artırmaktadır. Katılımcıların stresle başa çıkma tarzlarına ilişkin tüm faktörleri ve kaygı düzeyleri yaşa ve görev türüne göre değişmektedir. Eğitim düzeyine göre iyimser yaklaşım, kendine güvensiz yaklaşım, boyun eğici yaklaşım, sosyal desteğe başvurma ve kaygı değişirken; kendine güvenli yaklaşım, sosyal desteğe başvurma ve kaygı düzeylerinde medeni durum açısından farklılıklar görülmüştür. Katılımcıların sahip olduğu çocuk sayısına göre kendine güvenli yaklaşım, kendine güvensiz yaklaşım, boyun eğici yaklaşım, sosyal desteğe başvurma ve kaygı düzeyleri farklılaşmaktadır. Nöbet tutuma açısından yapılan değerlendirmede iyimser yaklaşım ve kendine güvensiz yaklaşımda anlamlı farklılıklar görülmüştür. Haftalık çalışma süresine göre ise iyimser yaklaşım, kendine güvenli yaklaşım, kendine güvensiz yaklaşım, boyun eğici yaklaşım ve kaygı değişirken; sağlık sektöründe çalışmaktan memnun olma durumuna göre iyimser yaklaşım, boyun eğici yaklaşım ve kaygının farklılaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was designed to determine the stress coping styles and anxiety levels of the health care workers; anxiety and stress-coping. For this purpose, a questionnaire consisting of Beck Anxiety Scale and Stress Relievers Scale was administered to 395 health sector working women. According to findings from the study, anxiety; an optimistic approach, a self-confident approach and a reduced level of social support; insecure approach and submissive approach. All factors and the level of anxiety related to participants' stress coping styles vary according to age and task type. According to education level, the optimistic approach, self-insecure approach, submissive approach, social support and anxiety are changing; self-confident approach, social support, and marital status at anxiety levels. Self-confident, self-confident, submissive, social support, and anxiety levels differ according to the number of children the participants have. Significant differences were observed in the optimistic approach to assessment and self-insecure approach in terms of guarding. According to the weekly working time, the optimistic approach, self-confident approach, self-insecure approach, submissive approach and anxiety vary; the optimistic approach, the submissive approach and anxiety differed according to the satisfaction with working in the health sector.