A qualitative analysis on the effects of mindfulness meditation in the workplace
Bilinçli farkındalık meditasyonunun çalışma ortamındaki etkileri üzerine nitel bir araştırma
  1. Tez No: 724426
  2. Yazar: ABDULLAH BUĞRA OYGUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR TANYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı mindfulness meditasyon pratiği yapan katılımcıların mindfulness meditasyonunu özellikle kurumsal hayatlarında nasıl anlamlandırdıklarını incelemektir. Bilinçli farkındalık meditasyonunun, katılımcıların iş tatmini, iş stresi ve beyaz yakalıların tüketim alışkanlıklarının yanı sıra genel iş performansı ve iş arkadaşları ile olan ilişkileri üzerindeki olası etkilerini araştırılmıştır. 12 beyaz yakalı katılımcı ile derinlemesine görüşme yapılmış olup, verilerin analizi için tematik analiz kullanılmıştır. Üç genel tema tanımlanmıştır; bunlar, iyileşme/iyi oluş, kişisel deneyimler ve işyerinde öz değişimdir. Bu temalar doğrultusunda bilişsel gelişim, duygu düzenleme, gelişen şefkat ve şükranın katılımcıların iyi oluş ve işyerindeki davranışlarını belirlemekte önemli rolleri olduğu öngörülmüştür. Sonuçlar, katılımcıların mindfulness pratiklerini uyguladıkça iş tatminlerinin düştüğünü, iş stresinin yok olmadığını ama katılımcıların iş stresi ile baş etme mekanizmalarını geliştirdiğini göstermektedir. Ek olarak, bu araştırmada bazı katılımcıların tüketim alışkanlıklarını değiştirmek istemelerine rağmen kurumsal kültürdeki grup normlarına uyma baskın çıktığı için değiştiremedikleri sonucuna varılmıştır. Sonuçlar mevcut literatür ile ilişkili olarak değerlendirilmiş; çalışmanın katkıları ve sınırlılıkları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aims to understand the ways in which white-collar employees make sense of practicing mindfulness meditation, with a particular focus on their work experiences. Potential effects of mindfulness meditation on participants' job satisfaction, occupational stress, consumption patterns of white collar as well as on their general job performance and relationships with colleagues at work were explored. In-depth interviews were conducted with 12 white-collar professionals and these interviews were analyzed using inductive thematic analysis. Three main themes were identified in the data: healing/well-being, subjective experiences and self-transformation in the workplace. The emergence of these themes suggested that cognitive enhancements, emotional regulations, increased self-compassion and gratitude had key roles in improving participants' well-being and performance in the workplace. Results also pointed out that job satisfaction decreases as long as participants continue on meditating, and occupational stress does not disappear. However, participants develop active and better coping skills to deal with occupational stress. Additionally conformity to corporate culture is found to be strong in this research; some of the participants stated that they cannot change their consumption patterns even though they want to due to perceived pressure to conform to white collar consumption standards. These findings are discussed in relation to previous literature. Contributions and limitations of the study are also presented.