Türkiye'de gönüllülük politikalarının geliştirilmesindeulusal gönüllülük komitesi'ninve gönüllülerle çalışan sivil toplumkuruluşlarının rolü
The role of national volunteerism committee and civil society organizations which works with volunteers for developing volunteerism policies in Turkey
- Tez No: 724427
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL NURHAN YENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Projeler ve Sivil Toplum Kuruluşları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez çalışmasının ana ekseninde Türkiye'de gönüllülük politikalarının geliştirilmesi için gönüllüler ile çalışan sivil toplum kuruluşlarının işbirliği yapmasının rolü üzerinde durulacaktır. Ağırlıklı olarak, Türkiye'deki gönüllülük alanına ve gönüllülerle çalışan sivil toplum kuruluşlarının gönüllülük politikalarına ve politika yapım süreçlerindeki işbirliği düzeylerine dikkat çekileceği gibi bu alana dair kapsayıcı ve asgari düzeyde tanımların olmayışının hem örgütlerin yapısal sorunları ile nasıl ilişkili olduğuna hem de yasal mevzuat eksikliğinin bu kavramın gelişimi ve yaygınlaşmasındaki rolüne nasıl etki ettiğine değinilecektir. Öte yandan, gönüllüler ile çalışan örgütlerin birlikte hareket ediyor olmasının getirdiği faydaların üzerinde durulacak, Avrupa'da gönüllülük politikası yapımında ve lobi çalışmalarında gönüllülerle çalışan sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu çatı örgütlenmelerin iyi örneklerine yer verilerek, Türkiye'de henüz bütüncül olmayan gönüllülük politikalarına dair öneriler sunulacaktır. Öneriler, 2013 yılında Birleşmiş Milletler Gönüllüleri (UNV) kolaylaştırıcılığı ile kurulan ve 2018 Ocak ayı itibariyle 31 üyesi bulunan Ulusal Gönüllülük Komitesi'ne yönelik olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis will focus on the role of National Volunteerism Committee and civil society organizations which works or cooperate with volunteers for making and developing volunteerism policies in Turkey. This research will mainly take attention to the cooperation of each civil society to other organizations in the policy-making process with different variables. Also, the findings which are not yet holistic about volunteerism policies will be presented in this thesis. The roof organizations which are working for volunteerism policies will be discussed especially as well as good examples from European organizations. In the conclusion section, suggestions will be presented to make on how to develop volunteerism policies. The subject of the recommendations will be the National Volunteer Committee, which was established in 2013 with the United Nations Volunteers (UNV) facilitation and has 31 members as of January 2018.