The evaluation of the resume characteristics screening process for new graduates
Yeni mezunların özgeçmiş özelliklerinin görüntüleme sürecinin değerlendirilmesi
- Tez No: 724449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Özgeçmişi doğru ve yeterli bilgi ile hazırlamak oldukça zor bir süreç olarak değerlendirilmektedir. Özellikle yeni mezunların deneyim eksikliği nedeniyle de bu süreçte yönlendirilmeye ihtiyacı olmaktadır. Bu çalışmanın amacı yeni mezunların özgeçmiş özelliklerinin İnsan Kaynakları Yönetimi (İKY) uzmanları tarafından incelenmesi ve bu özelliklerden hangilerine daha çok önem atfedildiğinin belirtilmesidir. Ayrıca bu önem ilişkisini İKY uzmanının özelliklerinin ne kadar etkilediği incelenmiştir. Bu özellikler çerçevesinde demografik bilgiler ve işe yabancılaşma düzeyi incelenmiştir. Özgeçmiş içerik ve yapısına dair atfedilen önem oluşturulan Özgeçmiş Özellikleri Ölçeği aracılığıyla incelenmiştir. Özgeçmiş özellikleri Çok Boyutlu Ölçeklendirme Analizi ile incelendikten sonra ölçeğin boyutları ve tek tek özgeçmiş özellikleri, İKY uzmanının özellikleri ile ilişkileri korelasyon ve t-testi yöntemleriyle analiz edilmiştir. Sonuçlara göre işinin (özgeçmiş elemesinin) öneminin farkında olan çalışanlar özgeçmişin ilk inceleme sırasında içermesi gereken maddelere ve içerik zenginleştiren maddelere işini sıkıcı ve yaratıcılığa kapalı bulan çalışanlardan belirgin şekilde daha çok önem verirken özgeçmişte bulunması gereksiz olarak belirtilen maddelere daha az önem vermişlerdir. Bunun yanı sıra, analizlere göre İKY uzmanlarının yaş, cinsiyet, deneyim gibi bazı demografik özellikleri de atfedilen önemi etkilemektedir. Örneğin, kadın uzmanlar erkeklere göre tam zamanlı ve yarı zamanlı iş deneyimlerine daha çok önem vermektedir. Son olarak, model aynı zamanda saat yönünde bir özgeçmiş sıralama önerisinde bulunmaktadır. Sonuçların detaylarına, yeni mezunlar için pratik uygulama önerilerine, çalışmanın literatüre katkısına ve kısıtlarına tartışma bölümünde detaylı olarak yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Preparing the resume with accurate and sufficient information is considered a tricky process. Especially new graduates need guidance during the process due to a lack of experience. This study aims to examine the resume characteristics of new graduates in terms of importance given by Human Resources Management (HRM) professionals. Moreover, the relation between characteristics of HRM professionals (demographic information, and the level of work alienation), and importance given to resume characteristics of candidates are examined. Resume Characteristics Scale (RCS) is constructed to analyse which content and structure are found important than others. Multi-Dimensional Scaling (MDS) analysis conducted to RCS and series of correlation and t-test analysis are held between RCS segments, as well as individual items of RCS and HM professionals' characteristics. According to the results, the employees who are aware of the importance of their job (resume screening), give more importance to items of must have in initial search and richness of content segments and give less importance to undesired content segment items than those who find their job boring and closed to creativity. Besides, some demographic characteristics like age, gender, experience, etc. of HRM professionals' also affect the importance attributed. For example, female professionals give more importance to full time and part-time work experience than males. Finally, the model also suggests a clockwise resume content order. The details of the results, the practical implications for new graduates, the contribution to literature, and the limitations of the study are detailed in the discussion section.