Stoic grounds for cbbe management (Customer Based Brand Equity): perceived virtues of the brand and its impact on CBBE in case of negative publicity
Müşteri temelli marka denkliğinin (CBBE) stoik kökleri: Markanın algınan erdemi ve olumsuz haberlerin CBBE üzerine etkisi
  1. Tez No: 724453
  2. Yazar: ŞAFAK IRKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KARAOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Marka yönetimi alanında organik (Ind, 2013) ve bütüncül (Marzocchi, 2013) bakış açısı, markaları, müşteri olmayanlar (Dessart, 2016), aktivistler, genel toplum ve dünya kaynakları da dahil olmak üzere, bir bütün olarak, marka eko-sistemi (Horlings, 2016) içinde tanımlamaktadır. Bu gelişmelerle birlikte, marka yönetiminin kontrolü dışındaki dış faktörlerin anlaşılmasına yönelik kavramsal ve deneysel çalışmalar da son yıllarda artmıştır. İklim değişikliği, salgın hastalıklar, sosyo-ekonomik eşitsizlikler gibi dış faktörlerin yol açtığı sorunlar, içinde bulunduğumuz hiper-bağlantılı dönemde sosyal medya takip sayfalarımızda markalarla ilgili sahte veya gerçek, olumsuz bilgilerin artmasına neden olmaktadır. Markalar, günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası ve olumsuz dış koşullara rağmen var olmaya devam etmek, kârlı olmak, kısaca marka değeri açısından“dayanıklı”kalmak istiyorlarsa, (Horlings, 2016) toplumun tüm paydaşları ile derin ve ayrılmaz bir ilişki içinde olduklarını kabul etmelidirler. (Chun, 2017; Murphy, 2007). Aaker'e göre markanın öncelikli rolü, marka değerini oluşturmak, geliştirmek veya kullanmak olmalıdır. Nihayetinde her markanın ideali“yüksek değerli”marka olmak ve korumak diye özetlenebilir (Aaker, Building strong brands, 2012). Algılanan erdemin, sadakati, olumlu marka imajını ve algılanan kaliteyi pekiştirerek tüketici temelli marka değeri temel boyutlarını inşa ettiği bir çok değerli çalışma ile ispatlanmıştır (Arran, 2004; Bachmann, 2018; Balay, 2011; Bhattacharya, 2016; Vogel, 2007). Bu düşünce tarzı, iyi bir hayata (markalar için yüksek değer) ulaşmak ve yaşamda öngörülemeyen talihsizliklere karşı direnç geliştirmenin ana fikir olduğu Stoa felsefesine çok benzer. Stoiklere göre iyi bir hayat ancak dört temel erdemin takip edilmesi ile mümkün olabilir. Stoacıların öne çıkardığı erdemler: bilgelik, cesaret, aşırıya kaçmama ve adalettir (Arslan, 2012). Bu çalışma, markanın algılanan erdemlerini ve olumsuz bilgi durumunda tüketici temelli marka değeri boyutlarıyla ilişkisini araştırmaktadır. Algılanan kalite, marka imajı ve marka sadakati, tüketici temelli marka değeri için faktörler olarak seçilmiştir. Stoik felsefenin belirlediği bilgelik, cesaret, aşırıya kaçmama ve adalet ise algılanan erdemlerin boyutları olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recent developments in brand management arena have introduced an organic (Ind O. I., 2013) and holistic (Marzocchi, 2013) view of brands which includes the lesser mentioned stakeholders such as non- customers (Dessart, 2016), activists (Rim, 2016), society and world resources into the ecosystem of brands compiling them in a unified concept (Horlings, 2016). This notion fuels the conceptual and empirical studies towards the understanding of external factors beyond the control of brand management. The issues triggered by these external factors such as climate change, pandemics, and socio economic inequalities also have a spillover effect on brands with true or sometimes false news pouring in our hyper-connected timelines. Brands are at the hearth of our daily lives and they are intimately intertwined with all the stakeholders (Horlings, 2016) if they want to remain relevant and profitable, in short,“resilient”despite any short-term pressures (Chun, 2017; Murphy, 2007). According to Aaker, the primary role of the brand is to build, enhance or leverage the brand equity which will result in“high equity”brands. Perceived virtuousness can be observed to build fundamental dimensions of customer-based build equity, by influencing loyalty, positive word of mouth, encouraging favorable associations and perceived quality (Arran Caza, 2004; Bachmann, 2018; Balay, 2011; Bhattacharya, 2016; Vogel, 2007) This line of thinking is very similar to Stoic philosophy where the main idea is to reach good life (high equity for brands) and develop resilience towards the unforeseen misfortunes in life. According to the Stoics this is only possible by exercising four cardinal virtues. The virtues Stoics value and emphasize most are wisdom, courage, temperance and justice (Arslan, 2012). This study investigates perceived virtues of a brand and its relationship with customer-based brand equity dimensions in case of negative information. Perceived quality, brand associations and brand loyalty are chosen as factors for consumer-based brand equity. Wisdom, courage, temperance and justice are the selected factors for perceived virtues based on the Stoic philosophy grounding.