Testing of grammar points communicatively with specific reference to headway
- Tez No: 92845
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
224 ÖZET Sekiz bölüm ve dört ekten oluşan bu çalışma yabancı dil öğretim ve öğrenim sürecinde önemli bir etken olan ölçme ve değerlendirme yöntemlerini değerlendirmek ve yabancı dilde iletişimsel yaklaşımla yürütülen programlara uygun olarak hazırlanacak gramer sınavları ve testleri hakkında önerilerde bulunmaktır. Birinci bölümde, çalışmanın konusu, amacı, sınırları, metodu ve çalışmayı yönlendiren tahminler bulunmaktadır. İkinci bölümde, Yabancı Dilde ölçme ve değerlendirme tanıtılıp, temel ölçme ve değerlendirme yaklaşımları üzerinde durulmaktadır. Ayrıca bu yaklaşımlar üzerinde bir karşılaştırma yapılarak öğrencilerimizin amaçlarına en uygun olanı ortaya konmaktadır. Üçüncü bölümde, iletişimsel test yöntemi detaylı bir biçimde ele alınmıştır ve hazırlanışı konusunda ölçütler sunulmuştur. Dördüncü bölümde, gramer'in dil öğrenimindeki rolü üzerinde durulmuş ve gramer öğretilmesinde karşılaşılan sorunlar ve yanlış anlayışlar sergilenmiştir. Beşinci bölümde, dördüncü bölümde ortaya konan soruna çözüm olarak gramer'in iletişimsel yöntemle test edilmesi anlatılmaktadır. Altıncı bölümde, Gazi Üniversitesi İngilizce Hazırlık sınıflarının öğrenciler, öğretmenler, ders kitabı ve uygulanan sınavlar açısından detaylı bir şekilde225 analizi yapılmıştır. Yedinci bölümde, Gazi Üniversitesi İngiliz Dili öğretim elemanlarına ve öğrencilerine uygulanan anketler aracılığı ile toplanan veriler incelenmektedir. Sekizinci bölümde ise gramer öğretiminde kullanılması mümkün olabilecek iletişimsel gramer testleri, geçen yıllarda sınavlarda kullanılan gramer testlerininn iletişimsel yöntemle tekrar hazırlanıp sunulduğu testler ve Headway ders kitabında bulunan bazı gramer testlerinin iletişimsel yöntemle tekrar düzenlendiği testler bulunmaktadır. Sonuç bölümünde ise çalışmanın bir özeti verilmektedir. Çalışmada 4 ek bulunmaktadır. Ek 1 ve 2' de öğretmen ve öğrencilere uygulanan anketler, ek 3 ve 4 ' de ise bu anketlerin Türkçe'leri sunulmaktadır. WK0MANWSYON MERKEİ
Özet (Çeviri)
222 ABSTRACT This study, which consists of eight chapters and four appendices, aims at evaluating the basic approaches to language testing and offering suggestions for the preparation of communicative grammar tests and examinations for the language teaching programs which are also designed in the Communicative sense. In the first chapter, background to the study, the problem, aim and scope, and the assumptions are displayed. In the second chapter, Testing in foreign language teaching and learning is displayed in detail and basic approaches to language test design are explained. After introducing the existing types of Language tests a comparison and contrast of these models are made to provide the reader with the most suitable one for the needs of their students. In the third chapter, communicative approach to language testing is discussed in detail and standards for preparing communicative Language tests are displayed. In the fourth chapter, the role of grammar in Language teaching and learning is explained and some problems and mis-understandings faced in the teaching and learning process of grammar are displayed. In the fifth chapter, Testing grammar communicatively is explained as a solution to the problems and mis-understandings stated in the fourth chapter. In the sixth chapter, there is a detailed analysis of the Prep-schools of Gazi University in terms of the students, the instructors, the coursebook, and the tests and exams.223 In the seventh chapter, the analysis and the interpretation of the data collected through two questionnaires are presented. In the eighth chapter, sample Communicative grammar tests which could be used in teaching grammar, reorganization of the grammar tests which were used in the previous exams and the reorganization of the grammar tests in Headway in terms of Communicative Approach are presented. In the conclusion part, some implications and recommendations are presented. The present study has 4 appendices. Appendix 1 and Appendix 2 show the questionnaires administered to teachers and students while Appendix 3 and Appendix 4 present the Turkish versions of them.