Genç yetişkinlerde aleksitiminin incelenmesi
Alexithymia in young adults
  1. Tez No: 724570
  2. Yazar: MERVE ERDEĞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRHAN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, genç yetişkinlerde aleksitiminin incelenmesidir. Bu kapsamda aleksitiminin internet kullanımı düzeyiyle, algılanan yalnızlık, benlik saygısı ve empati düzeyleriyle, COVID-19 pandemisine yönelik kaygıyla ve demografik değişkenlerle ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın yöntemi korelasyonel tarama modeli olup, örneklemi ise uygun örnekleme yöntemiyle Türkiye'de bulunan, 18-35 yaş aralığı 289 genç yetişkinden oluşmaktadır. Veri toplamak için Kişisel Bilgi Formu, Pandemik Kaygı Ölçeği ve Toronto Aleksitimi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde ilişkisiz örneklemler t-testi, Pearson korelasyonu ve tek faktörlü varyans analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda aleksitimi ile yaş, algılanan empati ve benlik saygısı arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Aleksitimi ile algılanan utangaçlık ve yalnızlık arasında ve pandemiye yönelik kaygı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Aleksitimi ile medeni durum ve internet kullanım düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Aleksitimi ile cinsiyet, yaşamın ilk 10 yılının geçtiği yerin gelişmişlik düzeyi, eğitim düzeyi, çalışma durumu ve sosyo-ekonomik düzey arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate alexithymia in young adults. Within its scope, the relationship between alexithymia; internet use; perceived loneliness, self-esteem, empathy, and shyness; the anxiety of the COVID-19 pandemic, and demographic variables were examined. The method of the research is the correlational survey model, using convenience sampling. In total, 289 young adults between the ages of 18-35 from Turkey completed the following questionnaires: Personal Information Form, Pandemic Anxiety Scale, and Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), after which Pearson correlation, independent samples t-test, and one-way ANOVA were employed to analyze the collected data. The study revealed a negative correlation between alexithymia and age, perceived empathy, and self-esteem; a positive correlation between alexithymia and anxiety of the COVID-19 pandemic, perceived shyness, and loneliness. Finally, the study also found that alexithymia is significantly associated with marital status and internet use; however, not with gender, educational level, working status, socioeconomic status, and the level of development of the place where the first ten years of their life is lived.