Psikolojik danışmada etik ihlaller
Ethical violations in psychological counseling
  1. Tez No: 724571
  2. Yazar: DOĞANCAN YAYLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT TANHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri, hem fert hem de toplumsal planda gerekli bir yardımcı birim olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Okul, dershane, özel ve resmi kurumlarda faaliyet gösteren bu birim, uyum problemleri, gergin davranışlar, intibak sorunları, rol çatışmaları gibi bir dizi problemin çözümünde etkin rol oynar. Bu birim, genel çalışma alanlarında olduğu gibi belli yasalar çerçevesinde faaliyet yürütmektedir. Bu yasalar, hem danışanı, hem kurumu hem de danışmanı koruma altına almaktadır. Bununla beraber bu birim, sahip olduğu bazı hususiyetler dolayısıyla kendine has bazı mesleki etik kurallara bağlı olarak çalışmaktadır. Bu kurallar, yasalar gibi somut bir olgudan çok, kişilerin ahlaki, vicdanî ve insanî yönlerine hitap etmektedir. Çeşitli sebeplerden bu kurallar ihlal edilebilmekte, bu ihlaller sonucunda danışman, danışan hem de mesleğin güvenirliği bağlamında çeşitli problemler meydana gelebilmektedir. Bu nedenle etik ilke ihlalleri araştırmaya değer bulunmuştur. Araştırmanın amacı doğrultusunda 5 tane yarı yapılandırılmış soru hazırlanmış konu ile ilgili uzman görüşleri alınmıştır. Van Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Van il merkezinde bulunan 10 ayrı okulda görev yapan 10 psikolojik danışmanla görüşme tekniği ile veriler toplanmıştır. Verilen cevaplar betimsel analiz tekniği ile özetlenmiş ve içerik analizi yapılarak yorumlanmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, danışmanlar tarafından uyulması gerekilen etik kodlar, gizlilik, çoklu ilişkiler, yetkin olma, ikili ilişkiler, mesleki gelişim, bireysel farklılıklara saygı gösterme şeklinde belirtilmiştir. En fazla ihlal, gizlilik, çoklu ilişkiler, mesleki gelişimin sürdürülmesi ilkelerinde yaşandığı ve bu ihlallere ise, okul yönetimi, psikolojik danışmanların bilgi eksikliği, etik kodların içerik eksikliği ve yayın azlığı gibi unsurların sebebiyet verdiği sonucuna ulaşılırken, cinsiyet farklılığının danışma sürecinde yaşanılan etik ihlallere kısmen etki ettiği sonucuna ulaşılmamıştır.
Özet (Çeviri)
Guidance and psychological counseling services continue their activities as a necessary auxiliary unit on both individual and social level. This unit, which operates in schools, private teaching institutions, private and public institutions, plays an active role in solving a series of problems such as adjustment problems, nervous behavior, adjustment problems, role conflicts. This unit operates within the framework of certain laws, as in general working areas. These laws protect both the client, the institution and the counselor. However, this unit works in accordance with some unique professional ethical rules due to some specialties it has. These rules address the moral, conscientious and human aspects of individuals rather than a concrete fact such as laws. These rules may be violated for various reasons, and as a result of these violations, various problems may occur in terms of the reliability of the consultant, the client and the profession. For this reason, since the approach to ethical principles is important in this regard, it was found worthy of research. In line with the purpose of the research, 5 semi-structured questions were prepared and expert opinions on the subject were taken. Data were collected by interview technique with 10 psychological counselors working in 10 different schools in the city center of Van, which is affiliated to the Van Ministry of National Education. The answers given were summarized with the descriptive analysis technique and interpreted by making content analysis. As a result of the study, the ethical codes to be followed by the consultants were stated as confidentiality, multiple relations, competence, bilateral relations, professional development, and respect for individual differences. While it was concluded that the most violations were experienced in the principles of confidentiality, multiple relations, and the continuation of professional development, and these violations were caused by factors such as the school administration, lack of knowledge of psychological counselors, lack of content of ethical codes and lack of publications, the gender difference partially affected the ethical violations experienced in the counseling process. conclusion has not been reached.