Transformation in consumption behavior and payment preferences of consumers (in different generations) with COVİD-19 pandemic
COVID-19 pandemisi ile birlikte, farklı jenerasyonlara ait tüketicilerin ödeme ve tüketim davranışlarındaki dönüşüm
  1. Tez No: 724575
  2. Yazar: CİHANGİR ZÜLFİKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR AKSEKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yöneticiler İçin İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çin'de Wuhan kentinde ilk kez ortaya çıktığı 17 Kasım 2019 tarihinden hemen sonra Mart 2020'de Dünya Sağlık Örgütü dünya genelinde pandemi ilan etti. O günlerde Covid-19 pandemisinin bu derece global ekonomide köklü değişiklikleri doğuracağını hiç kimse öngörmemişti. Bu tarihten sonra maalesef ki siyasetten ekonomiye, sağlıktan eğitime pek çok alanı etkilediği yadsınamaz bir gerçektir. İnsanoğlu tarihin başlangıcından bu yana Covid-19 gibi pek çok salgın hastalıkla mücadele etmiştir. Salgın süresince tüketicilerin ihtiyaçlarında, faaliyetlerinde, tüketim davranışlarında değişimler yaşanmaya başlamıştır. Hem global ekonomide hem de Türkiye'de pek çok şey değişip dönüşürken, bazı şeyler de yok olmaya başlamıştır. Küreselleşen dünya ve artan tüketim çılgınlığı 2020 yılında Covid-19 pandemisiyle birlikte çok büyük bir dönüşüme uğradı 21. yy tüketicisi daha seçici olmuş, böylelikle pazarlamaya da değişim zorunluluğu getirmiştir, ilerleyen süreçte ise başarılı pazarlama iletişimi, iyi satış becerileri ve tüketiciyi ikna etmek üzerine kurulan bir sistem olarak var olmuştur. Ancak son dönemde pazarlama yeni bir kimlik kazanmış“Öncelikle ”bir ihtiyaç yaratmak ve akabinde ihtiyacı karşılamak" olarak kabuk değiştirmiştir. Çeşitli ekonomik krizler, doğal felaketler ya da salgın hastalıklar gibi alışılmadık zorunlu durumlar, tüketicilerin ihtiyaçlarının daha farklı bir biçimde dönüşmesine sebep olmaktadır. Böylesi dönemlerde tüketici satın alma davranışı değişir ve farklılaşır. Covid-19 pandemisiyle beraber E-ticaret kullanımı ve tüketici davranışımdaki farklılıkları yansıtmak adına bu çalışma yapıldı.
Özet (Çeviri)
The first Covid-19 case which is called corona virus, was detected on November 17, 2019, in Wuhan, China. With the number of increasing cases, no one thought it would require such radical changes in our living conditions at first. Due to the global and severe corona epidemic, the World Health Organization (WHO) declared global pandemic in March 2020. After this date, the Covid-19 pandemic undoubtedly caused many changes in our lives from politics to economy, from education to consumption. The 21'st century consumption is emerged from a system established on successful marketing, good sales skills, and persuasion of the consumer. While the concept of marketing was initially related to product's quality; then in the following period, it turned into a system based upon successful marketing, good sales skills, and persuasion of the consumer. However, recent marketing has gained a new identity and has changed its shell as“first create a need, then satisfy that need”. In such periods, consumer purchasing behavior changes completely and passes to a different dimension. In this study, we will examine how the consumption behaviors and payment preferences of people have changed. It deals with the results of the studies conducted on this subject in the world.