Information warfare capability of a non-state armed actor: A case study of the Islamic State of Iraq and Syria
Devlet dışı silahlı bir aktörün bilgi harbi kabiliyeti: Irak ve Suriye İslam Devleti örneği
- Tez No: 724577
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA TÜZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma devlet dışı silahlı bir aktörün bilgi harbi kabiliyetini bir vaka üzerinden göstermeyi amaçlamaktadır. Konunun seçilmesinin nedeni devlet dışı silahlı aktörlerin asimetrik ve hibrit harp sahalarında artan etkinliğidir. Bu minvalde, çalışma kumanda ve kontrol, psikolojik, siber, ekonomik ve elektronik olmak üzere başlıca beş bilgi harbi çeşidini esas almış ve bunları vaka örneği olarak seçilen Irak ve Suriye İslam Devleti'nin bilgi harbine yerleştirmiştir. Çalışmanın metodolojisi, bir vaka çalışmasına dayanan nitel analizdir. Irak ve Suriye İslam Devletinin Irak ve Suriye'de eş zamanlı operasyonlar yürütme kapasitesi hem geleneksel hem de modern psikolojik harp araçlarını kullanma yeteneği ve daha az ölçüde de olsa, kara, hava ve denizden sonra yeni bir savaş sahası haline gelen siber uzaydan yararlanması Irak ve Suriye İslam Devleti'nin bilgi harbi kabiliyeti olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ancak, grup hem ekonomik harp yönetecek meşru bir ekonomik sisteme dahil değildi hem de elektronik savaş yürütebilecek düzeyde yeterli elektronik araca sahip değildi. Bundan dolayı, Irak ve Suriye İslam Devleti'nin bilgi savaşı kabiliyetinin, devletler üzerinde üstünlük sağlayacak ya da onlarla rekabet edebilecek düzeyde olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to illustrate the information warfare capability of a non-state armed actor over a case. The reason for the selection of the subject is the growing influence of non-state armed actors on asymmetric and hybrid warfare pitches. In this manner, the study predicated on mainly five types of information warfare such as command and control, psychological, cyber, economic, and electronic warfare and inserted them into the Islamic State of Iraq and Syria, which it chose as a case. The methodology of the study is the qualitative analysis being predicated on a case study. The capacity of the Islamic State of Iraq and Syria to conduct simultaneous operations in Iraq and Syria, the ability to attract the attention of the whole world by exploiting both traditional and modern tools of psychological warfare and, to a lesser extent, its utilization from cyberspace which is a new battlefield after land, air, and sea revealed that the Islamic State of Iraq and Syria had information warfare capability. However, the group was not integrated into the legitimate economic system to wage economic warfare and did not have the adequate electronic capacity to conduct electronic warfare. Therefore, the information warfare capability of the Islamic State of Iraq and Syria was not at a level to have superiority over states or compete with them.