Sağlak ve solak sıçanlarda transaurikülar vagus sinir stimülasyonun (TAVNS) fizyolojik parametreler ile ilişkisi
The relationship of transauricular vagus nerve stimulation (TAVNS) with physiological parameters in both ri̇ght-handed and left-handed rats
- Tez No: 724596
 - Danışmanlar: PROF. DR. NECİP KUTLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizyoloji, Physiology
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Sağlak ve solak sıçanlarda sağ ve sol auriküler vagus siniri elektriksel stimülasyonla uyarılarak, kan glikozu, solunum, basınç, ısı ve nabız gibi fizyolojik parametreler üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: 24 erkek wistar albino sıçanda lateralizasyonu belirlemek için pençe tercihine bakılmıştır. Sağlak ve solak 12 şer sıçan kendi aralarında sağ ve sol transaurikülar vagus sinir stimülasyonun (TaVNS) gruplarına ayrılarak optimum koşullar altında ad libitum ile normal diyet uygulanmıştır. Her grupta ilk gün kontrol günü olarak alınmış ve TaVNS uygulanmamıştır, ardından beş gün boyunca TaVNS her günün ilk 1-20. dk arasında uygulanmış, 0. dk, 20. dk, 30. dk, 45. dk ve 120. dk. lardaki fizyolojik parametreler test edilmiştir. Kan glikozu kuyruk ucu venden alınan örneklerden bakılmıştır. Kan basıncı ve nabız kuyruktan Powerlab cihazı ile ölçülmüştür. Aynı şekilde ısı ve solunum hızları da değerlendirilmiştir. Veriler SPSS programında Kruskal Wallis ve Wilcoxon testiyle analiz edilmiştir. Bulgular: TaVNS uygulanmasıyla kan glikozu ve nabız parametrelerinin 0. dakikaya göre diğer dakikalarda anlamlı olarak azaldığı saptanmıştır. Kan glikozu üzerinde sağlaklarda hem sağ hem sol TaVNS'nin belirgin stimülasyon etkisi gözlenmişken, solaklarda sadece soldan etkisi olduğu görülmüştür. Nabız ise sadece solaklarda sol vagustan etkili bulunmuştur. Isı, solunum ve kan basıncı üzerinde TaVNS'nin etkili olmadığı görülmüştür. Sonuç: TaVNS uygulamasının kan glikozu ve nabız üzerinde etkisi olduğu saptanmıştır ve lateralizasyonla ilişkisi belirgin bir şekilde görülebilmektedir. TaVNS nin akut etkilerinin olabileceği sonucuna varılmıştır. Ancak ısı, solunum ve basınç üzerinde etkisi görülememiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The effect of TaVNS on blood glucose, respiration, pressure, temperature, and pulse, was evaluated in right and left-handed rats by stimulating both right and left auricular vagus nerves with electrical stimulation. Material and Methods: 24 male wistar albino rats were evaluated to determine lateralization. 12 right-handed and left-handed rats were randomly divided into right and left TaVNS groups, given a normal diet ad libitum under optimum conditions. Physiological parameters were tested in six days, five times a day, in every 0., 20., 30., 45. and 120. min. In each group, the control day was the first day and the procedure remained the same except TaVNS application. Blood glucose was measured from samples taken from the tail vein. Blood pressure and pulse were measured from the tail with the Powerlab device, temperature and respiratory rates were also measured. The data were analyzed using Kruskal-Wallis and Wilcoxon test in SPSS program. Results: TaVNS application was found to significantly decrease blood glucose and pulse parameters after the 0th minute. TaVNS was effective on blood glucose In right-handers, both from right and left vagus, while affecting left-handers only from left vagus. TaVNS affect pulse rate only from left vagus in left-handers. TaVNS was not effective on temperature, respiration and blood pressure. Conclusion: TaVNS application was found to be effective on blood glucose and heart rate, and its relationship with lateralization was clearly observed. It was also concluded that TaVNS may have acute effects. However, no effect on temperature, respiration and pressure was observed.