Pandemi döneminde ilahiyat programı öğrencilerinin uzaktan eğitime ve uzaktan hizmet içi eğitime yönelik görüşleri
Theology programme students' opinions about distance education and distance in-service training during pandemic period
- Tez No: 724599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET RECEP OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Hayatın her alanına etki eden teknolojik gelişmeler eğitim alanını da etkilemiştir. Dünyada eğitim alanındaki teknolojik ders materyal kullanımı giderek artarken Türkiye'de de farklı kademelerde bu kullanıma özen gösterilmeye başlanmıştır. Hizmet içi eğitimlerde uzaktan eğitim programlarının kullanımında son dönemlerde artış söz konusudur. Hizmet içi eğitimlerde yaygın olarak kullanılan uzaktan eğitim faaliyetlerinin istenilen amaçlara ulaşması için öncelikle uzaktan eğitim yöntemlerinin incelenmesi, katılımcıların görüşlerinin değerlendirilmesi, ders verimliliklerine bakılması önem arz etmektedir. Bu amaçla ilahiyat öğrencilerinin uzaktan eğitime ve uzaktan hizmet içi eğitime yönelik görüşleri incelenerek bu öğrencilerden din görevlisi olarak çalışanlara verilen hizmet içi eğitimin hangi düzeyde etkili olduğunun incelenmesi amaçlanmıştır. Literatür taraması yapılarak araştırmacının hazırladığı anket formu bu araştırmada kullanılmıştır. Veri toplama anketi üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde ilahiyat programı öğrencilerinin kişisel bilgilerini belirlemeyi amaçlayan kişisel bilgi formu bulunmaktadır. İkinci bölümde ilahiyat programı öğrencilerinin uzaktan eğitime yönelik görüşlerini belirlemeyi amaçlayan sorular yer almaktadır. Katılımcılar, ikinci bölümden sonraki sorulara verdikleri yanıtlara göre, daha önce uzaktan hizmet içi eğitime katılmışsa üçüncü bölüme geçebilmektedir. Üçüncü bölümde ise uzaktan hizmet içi eğitime katılan ilahiyat programı öğrencilerinin görüşlerini belirlemeyi amaçlayan 26 madde yer almaktadır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Katılımcıların demografik bilgilerin, uzaktan eğitim ve uzaktan hizmet içi eğitime yönelik sorulara verdikleri yanıtların yüzdelik dağılımlarının belirlenmesinde frekans analizi kullanılmıştır. Uzaktan eğitim ve uzaktan hizmet içi eğitimle ilgili ifadelere verilen yanıtların yaş grupları, eğitim durumları, meslekleri, çalıştıkları yerleşim yeri türü ve mesleki kıdemlerine göre karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developments, which have affected all areas of life in recent years, have also affected the field of education. While the usage of technological course materials in the field of education is increasing in the world, Turkey has also started to pay great attention to this subject as well. Distance education programmes are at the forefront of the technological course materials used lately in in-service training. In order to make the distance education activities, which are widely used in in-service trainings, reach the desired goals, it is important to examine the distance education methods, evaluate the opinions of the participants, and examine the course efficiency. With this research, it was aimed to examine the views of theology students on distance education and distance in-service training and to examine the effectiveness of the in-service training given to those who work as religious officials. The questionnaire which is prepared by literature review is used in this research. The data collection questionnaire consists of three parts. In the first part, there is a personal information form that aims to determine the personal information of the theology program students. In the second part, there are questions which aim to determine the views of the theology program students towards distance education. According to the answers given by the participants to the questions after the second part, if they have participated in the distance in service training before, they can move on to the third part. 0In the third part, there are 28 items that aim to determine the views of the theology program students who participate in distance on-the-job training. SPSS 22.0 program was used in the analysis of the data obtained in the research. Frequency analysis was used to determine the percentage distribution of the participants' demographic information and their answers to the questions about distance education and distance in-service training. While Mann Whitney U analysis was used to compare the responses to the statements about distance education and distance in-service training according to marital status, Kruskal Wallis H analysis was used to compare according to age groups, educational status, occupation, type of residence and professional seniority.