Ağ yapılarında güç ölçümü ve uluslararası ticaret ağı için bir uygulama
Power measurement in network structures and an application for international trade
- Tez No: 724651
- Danışmanlar: PROF. DR. YETKİN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ağ yapılarında güç ölçümü yapılabilmesi için doğrudan ilişkilerin etkisini hesaplayan merkezilik ölçütlerinin (Direkt Etki Hesaplama Yöntemleri) yanı sıra dolaylı ilişkileri de hesaba katan merkezilik endeksleri (Endirekt Etki Hesaplama Yöntemleri) geliştirilmiştir. Bu çalışmanın temel problemi geliştirilen merkezilik endekslerinin uluslararası ticaret ağı üzerinde uygulanabilirliğinin araştırılması ve uygulanabildiği durumda farklı ölçütlere göre elde edilen sonuçların karşılaştırılmasıdır. Endirekt Etki Hesaplama Yöntemleri merkezilik ölçütleri literatüründeki en yeni ölçütlerdir. Bu çalışmanın amaçlarından biri de bu ölçütlerin uluslararası ticaret ağı için uygulanabilirliğini inceleyerek bu ölçütlere ait kısıtlı olan uygulama literatürüne bir katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
In order to measure power in network structures, centrality measures (Short Range Interaction Centralities) that calculate the impact of direct relationships as well as centrality indices that take into account indirect relationships (Long Range Interaction Centralities) have been developed. The main problem of this study is to investigate the applicability of these centrality indices on the international trade network and, if applicable, to compare the results obtained from different measures. Long Range Interaction Centralities are the latest measures in the centrality measures literature. One of the aims of this study is to make a contribution to the limited practical application literature of these measures by examining the applicability of them for the international trade network.