Acquisition of English psych verbs by Turkish-speaking undergraduate EFL learners
İngilizce ruh-durum eylemlerinin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk üniversite öğrencileri tarafından edinimi
- Tez No: 724667
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KEÇİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerinin ruh-durum eylem edinimlerini incelemektir. Önceki çalışmalardan elde edilen sonuçlar, öğrencilerin Deneyimleyen-Özne (SE) ruh-durum eylemleri ile (örn., korkmak, beğenmek, nefret etmek) az zorluk çektikleri, buna karşın sorunlara neden olanın Deneyimleyen–Nesne (OE; örn., korkutmak, memnun etmek, kızdırmak) ruh-durum eylemleri olduğu konusunda tutarlıdır. Çalışma, ilk olarak, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk lisans öğrencilerinin ruh-durum eylemlerini anlama ve üretme düzeyindeki edinimlerini eylem türü, canlılık ve dil düzeyi gibi farklı değişkenler açısından incelemiştir. İkinci olarak, İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin ruh-durum eylemlerine dair üretim tercihlerini araştırmıştır. Bu amaçlar için, Hızlı Yerleştirme Testi, Yazılı Üretim Testi, Kabul Edilebilirlik Doğrulama Testi ve Görsel Betimleme Testi olmak üzere dört farklı araç kullanılmıştır. Anlama ve üretim düzeyinde toplanan veriler, bir dizi tanımlayıcı istatistik ve parametrik testler (t-testi, ANOVA, MANOVA) aracılığıyla nicel ve nitel olarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, mevcut çalışmanın üç değişkeninin (eylem türü, canlılık ve dil düzeyi) İngilizce ruh-durum eylem edinim süreci üzerinde göreceli bir etkiye sahip olduğunu ve bu etkilerin farklı test türlerinde olduğu kadar anlama ve üretim düzeyinde de farklı şekilde ortaya çıktığını göstermiştir. Araştırmanın sonuçları ışığında ilgili tartışmalar ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The major purpose of this study was to examine Turkish L2 learners' acquisition of psych(ological) verbs. The earlier studies indicated that learners had little difficulty with SE psych verbs (e.g., like, hate, admire), whereas OE psych verbs (e.g., frighten, please, anger) caused challenges for learners. This study aimed to test whether the same tendency would be observed among Turkish learners of English. It firstly examined the L2 acquisition of psych verbs in comprehension and production level by Turkish-speaking undergraduates learning English as a foreign language in terms of different variables such as verb type, animacy and language level. Secondly, it investigated the preferences of Turkish-speaking EFL learners in production of English psych-verbs. For these purposes, four different instruments were used that were: Quick Placement Test, Written Production Task, Acceptability Judgement Task and Picture Identification Task. The data collected in comprehension and production level were analyzed quantitatively and qualitatively through a set of descriptive statistics and parametric tests (t-test, ANOVA, MANOVA). The results indicated that three variables (i.e., verb type, animacy and language level) of the current study had a relative effect on the acquisition process of English psych verbs, and those effects emerged differently in comprehension and production level as well as in different task types. The related discussions and suggestions had been proposed under the light of the results of the study.