Acquisition of English reflexives by Turkish l2 learners of English
İkinci dil olarak İngilizce öğrenen Türk öğrenciler?in bu dildeki dönüşlü zamirleri edinimi
  1. Tez No: 262512
  2. Yazar: YILMAZ KÖYLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ZEYREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu Yüksek Lisans Tezi, Evrensel Dilbilgisi kurallarının ikinci dildeki dil bilgisinde ulaşılabilirliği konusunu sorgulama amacıyla İngilizcedeki dönüşlü zamirlerin bağlanma özelliklerinin, bu dili ikinci dil olarak öğrenen Türk öğrenciler tarafından edinimini araştırır.İkinci dil olarak İngilizce öğrenen 140 Türk öğrenci (67 başlangıç, 73 orta ? üzeri seviye) bu çalışmaya katıldı. Bu öğrencilerin hepsi Orta Doğu Teknik Üniversitesi Temel İngilizce Bölümü öğrencileriydi. Bunun yanı sıra, kontrol grubunda anadili İngilizce olan sekiz katılımcı vardı. Türk öğrencilerin İngilizce dilbilgilerinin dönüşlü zamirler bağlamında Evrensel Dilbilgisi ilke ve kuralları tarafından yönetilip yönetilmediğini araştırmak için bir `dilbilgisi yargı testi' ve `hikâye-bazlı doğruluk yargı testi' kullanılmıştır.Tam Erişim modeline göre, ikinci dil edinimi sürecinde, ikinci dil öğrenenler ilk aşamadan son aşamaya kadar Evrensel Dilbilgisi'nin doğuştan gelen ilke ve kurallarına doğrudan erişime sahiptirler. Bu modele paralel olarak iki testin sonuçları göstermiştir ki; Türk öğrencilerin İngilizce dilbilgileri, onların dönüşlü zamirler bağlamındaki algıları bu dili anadili olarak konuşan kişilerinkiyle tam olarak örtüşmese de, Evrensel Dilbilgisi tarafından yönetilmektedir.
Özet (Çeviri)
This M.A. thesis investigates the L2 acquisition of binding properties of English reflexives by Turkish L2 learners to address the issue of UG availability in L2 grammar.140 Turkish L2 learners of English (67 elementary, 73 upper) participated in this study. They were all students at the Department of Basic English, Middle East Technical University. In addition, in the control group, there were 8 native speakers of English. A grammaticality judgment task and a story-based truth-value judgment task were used to examine whether the L2 grammars of the Turkish learners of English are governed by the principles and parameters of UG in the context of reflexive binding.According to the Full Transfer Full Access Model (FTFA), L2 learners have direct access to innate principles and parameters of Universal Grammar (UG) from the initial state to the end-state in the process of L2 acquisition. In line with FTFA, the results of the two tests suggest that the L2 learners? grammar is UG-constrained even though they do not fully converge on native English norms with respect to reflexive binding.