Geç ergenlik dönemindeki bireylerde gelişmleri kaçırma korkusu ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide kendilik değerinin biçimlendirici rolü
The moderator role of self esteem of the relationship between the fear of missing out and social media addiction among late adolescents
  1. Tez No: 724674
  2. Yazar: SİNEM SÖKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Z. DENİZ AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, geç ergenlik dönemindeki bireylerde gelişmeleri kaçırma korkusu ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide kendilik değerinin biçimlendirici rolünü incelemektir. Araştırma, 18-21 yaş aralığındaki 434 geç ergenlik dönemindeki birey ile gerçekleştirilmiştir. Veriler Sosyodemografik Bilgi Formu, Sosyal Medya Kullanım Formu, Gelişmeleri Kaçırma Korkusu Ölçeği (GKKÖ), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) ve Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (SMBÖ) aracılığıyla, çevrimiçi olarak toplanmıştır. Gelişmeleri kaçırma korkusu ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide kendilik değerinin biçimlendirici rolü çoklu doğrusal regresyon analizi ile test edilmiştir. Bununla birlikte araştırmada ek analiz olarak gelişmeleri kaçırma korkusu ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide kendilik değerinin aracı rolü incelenmiştir. Bu doğrultuda basit regresyon ve çoklu doğrusal hiyerarşik regresyon analizleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda gelişmeleri kaçırma korkusu ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide kendilik değerinin biçimlendirici rolünün anlamlı olmadığı bulgulanmıştır (B=.692, B= .024, p =.596). Bununla birlikte, gelişmeleri kaçırma korkusu ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide kendilik değerinin anlamlı bir kısmi aracılık rolüne sahip olduğu görülmüştür (β = .357, SH= .20, p=0.000). Elde edilen verilerin, gelişmeleri kaçırma korkusu ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkiyi biçimlendiren ve bu ilişkiye aracılık eden faktörler hakkında kavrayış sahibi olmaya ve sosyal medya bağımlılığı ile çalışırken ilgili tedavi ve önleme müdahalelerine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the moderator role of self-esteem on the relationship between the fear of missing out and social media addiction among individuals in late adolescence. The research was carried out with 434 late adolescence individuals between the ages of 18-21. Data were collected through the Sociodemographic Information Form, Social Media Usage Form, Fear of Missing Out Scale (FoMOS), Rosenberg Self-Esteem Scale (RSS) and Social Media Addiction Scale (SMAS). The moderator role of self-esteem of the relationship between fear of missing out and social media addiction was tested with multiple linear regression analysis. In addition, as an additional analysis, the mediating role of self-esteem of the relationship between fear of missing out and social media addiction was examined. In this direction, simple regression and multiple linear hierarchical regression analyzes were used. The sub-objectives of the research were examined with independent samples t-test and one-way analysis of variance tests. As a result of the research, it was found that the moderator role of self-esteem in the relationship between the fear of missing out and social media addiction was not significant (B=.692, B= .024, p =.596). However, it has been concluded that self-esteem has a partial mediating role in the relationship between the fear of missing out and social media addiction (β = .357, SH= .20, p=0.000). The finding were gained will contribute to the understanding of the factors that moderate and mediate the relationship between the fear of missing out and social media addiction, and to the relevant treatment and prevention interventions when working with social media addiction.