Annelerin psikolojik dayanıklılık düzeyleri ve duygu sosyalleştirme stratejileri ile 48-72 aylık çocukların duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişki
The relationship between mothers' psychological resilience levels and emotion socialization strategies and the emotion regulation skills of 48-72 months old children
  1. Tez No: 724675
  2. Yazar: DİLARA GÜRSES
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Z. DENİZ AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, 48-72 aylık çocukların duygu düzenleme becerileri üzerinde annenin psikolojik dayanıklılığının ve duygu sosyalleştirme stratejilerinin yordayıcı etkisini incelemektir. Araştırma örneklemini 48-72 aylık çocuk sahibi anneler oluşturmaktadır. Araştırmaya 915 kişi katılmış olup araştırmanın içleme ve dışlama kriterleri doğrultusunda 659 katılımcının araştırma verileri analiz sürecine dahil edilmiştir. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları; Sosyodemografik Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Ölçeği, Çocukların Olumsuz Duygularıyla Baş Etme Ölçeği ve Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği'dir. Bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki yordayıcı etkisi basit ve çoklu regresyon analizleri ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the predictive effects of maternal resilience and emotion socialization strategies on the emotion regulation skills of 48-72 months old children. The sample of the study consists of mothers with 48-72 months old children. 915 people participated in the research, and the research data of 659 participants were included in the analysis process in line with the inclusion and exclusion criteria of the research. Data collection tools used in the research; Sociodemographic Information Form, Emotion Regulation Checklist (ERC), Coping with Children's Negative Emotions Scale (CCNES) and Resilience Scale for Adults. The predictive effect of independent variables on the dependent variable was performed with simple and multiple regression analyzes.