Yöresel mutfaklara yönelik motivasyon faktörlerinin müşteri memnuniyeti ve davranışsal niyet üzerine etkisi
The effect of motivation factors for local cuisine on customer satisfaction and behavioral intention
- Tez No: 724697
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER ŞAHİN PERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde turistlerin yöresel mutfak ürünlerine olan ilgisi giderek artmakta ve destinasyon seçimlerine etki etmektedir. Bu bağlamda turistlerin yöresel mutfak motivasyon faktörlerinin belirlenmesi ve müşteri memnuniyeti ile davranışsal niyetler üzerine olan etkisinin araştırılması destinasyonların oluşan rekabet ortamında turizm faaliyetlerinin devamlılığı açısından önem arz etmektedir. Çalışmada yöresel mutfak motivasyon faktörleri“kültürel deneyim”,“kişilerarası iletişim”,“duyusal çekicilik”,“sağlık beklentisi”,“heyecan arayışı”ve“keşfetme”olarak belirlenmiştir. Belirlenen yöresel mutfak motivasyon faktörlerinin müşteri memnuniyeti ve davranışsal niyetleri üzerine etkisi ortaya çıkartılmıştır. Araştırma verileri Trabzon ilini ziyaret ederek yöresel yiyecek ve içecekleri deneyimleyen 429 yerli turiste anket uygulanarak toplanmıştır. Araştırma kapsamında katılımcıların yöresel mutfak tercihini etkileyen motivasyon faktörleri ve motivasyon faktörlerinin memnuniyet ve davranışsal niyetlerine etkisi açıklanmıştır. Turistlerin yöresel mutfak motivasyonu üzerinde en etkili faktörlerin kültürel deneyim ve keşfetme olduğu ve genel motivasyon faktörlerinin müşteri memnuniyeti ve davranışsal niyet üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, tourists' interest in local cuisine products is increasing and it affects their destination choices. In this context, it is important to determine the local cuisine motivation factors of tourists and to investigate their effects on their satisfaction factors and behavioral intentions in terms of the continuity of tourism activities in the competitive environment of destinations. In the study, local cuisine motivation factors were determined as“cultural experience”,“interpersonal communication”,“sensory attraction”,“health expectation”,“seeking excitement”and“exploration”. The effects of determined local cuisine motivation factors on customer satisfaction and behavioral intentions were revealed. The research data were collected by applying a questionnaire to 429 local tourists who visited the province of Trabzon and experienced local food and beverages. Within the scope of the research, the motivation factors affecting the local cuisine preference of the participants and the effect of the motivation factors on their satisfaction and behavioral intentions were explained. It has been concluded that the most effective factors on the motivation of tourists' local cuisine preference are cultural experience and discovery, and the general motivation factors have a significant effect on customer satisfaction and behavioral intention.