Makroekonomik göstergelerin işletmelerin finansal performans değişkenleri üzerindeki etkisi
The impact of macroeconomic indicators on financial performance variables of firms
- Tez No: 724704
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE HORASAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Dışsal ekonomilerde firmalar açısından sistematik bir risk unsuru teşkil eden makroekonomik göstergelerin firma finansal performansı üzerinde etkisinin olması beklenen bir durumdur. Günümüzde finansal piyasaların dinamik bir yapıya sahip olmasının getirmiş olduğu fırsat ve tehditlerden kaynaklı olarak özellikle borsada halka arz olan firmaların dışsal etmenlere duyarsız veya olası risklerden etkilenmeden kendilerini tamamen kapatarak bir koruma çemberine almaları mümkün değildir. Bu nedenle, bu çalışmada, firmaların makroekonomik maruziyete karşı duyarlılığını analiz ederek firmaların finansal performansına ilişkin teorik ve ampirik literatüre katkıda bulunulmuştur. Çalışmada, firma performansı açısından önemli görülen 7 adet makroekonomik gösterge, BIST (Borsa İstanbul) Sınai Endeksinde faaliyet gösteren 129 firmanın da 7 adet muhasebe ve 3 adet değer tabanlı finansal performans ölçütünün 2010-2020 dönemine ait 44 çeyreklik verileri kullanılmıştır. Panel PMG/ARDL (Pooled Mean Group/AR Distributed Lag Models) regresyon tahminleyicisiyle yapılan ekonometrik analizlerde, hem uzun dönem ilişkide hem de kısa dönem ilişkide makroekonomik göstergelerin firmaların finansal performansları üzerindeki etkisine dair önemli kanıtlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is expected that macroeconomic indicators, which constitute a systematic risk factor for companies in external economies, have an impact on the financial performance of the company. Today, due to the opportunities and threats brought by the dynamic nature of financial markets, it is not possible for companies that are public offering in the stock market to be insensitive to external factors or to close themselves completely and take them into a protection circle without being affected by possible risks. Therefore, this study contributes to the theoretical and empirical literature on the financial performance of firms by analyzing the sensitivity of firms to macroeconomic exposure. In the study, 7 macroeconomic indicators, which are considered important in terms of firm performance, and 44 quarterly data for the 2010-2020 period of 7 accounting and 3 value-based financial performance measures of 129 companies operating in the BIST (Borsa İstanbul) Industrial Index have been used. In the econometric analyzes performed with the panel PMG/ARDL (Pooled Mean Group/AR Distributed Lag Models) regression estimator, significant evidence has been obtained on the impact of macroeconomic indicators on the financial performance of firms, both in the long-term relationship and the short-term relationship.