İlköğretim öğretmenlerinin öğretim planları hazırlamadaki sorunlarının belirlenmesi
Identification of the difficulties faced by elementary school teachers an preparation of instructional
- Tez No: 72471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. DİLEK GÖZÜTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Program Geliştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma ilköğretim öğretmenlerinin ders planları hazırlamadaki sorunlarını tespit etmeyi ve bu konudaki eğitim ihtiyaçlarını belirleyip, çözüm önerilerinde bulunmayı amaçlamaktadır. Bu araştırmada evrenden örneklem seçimine gidilmemiştir. Araştırma Ordu ili'nin Merkez, Gölköy,Gülyah, ikizce ve Perşembe ilçelerindeki okullarda görev yapan öğretmenler arasından seçilen çalışma grubuyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamına alınan ilçelerin seçiminde değişik kıdem gruplarından öğretmenlere ulaşmak hedeflenmiştir. Ordu ili'nde kıdemli öğretmenlerin genellikle sahilde bulunan yerleşim merkezlerinde; kıdemi az olan öğretmenlerle göreve yeni başlayan öğretmenlerin iç kısımlarda görev yaptığı gerçeğinden hareketle sahilden Merkez, Gülyalı, ve Perşembe; iç kısımdan ise ulaşım imkanları da dikkate alınarak ikizce ve Gölköy ilçeleri araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırma kapsamına alınan ilçelerde ilköğretim düzeyindeki okullarda görev yapan öğretmenlerin tümüne ulaşma imkanı olmamasından dolayı bu ilçelerdeki okulların % 10' u basit tesadüfi atama yoluyla seçilmiştir, ilköğretimin 1. Kademesinden 31 okulda görev yapan 104 öğretmen ve ilköğretimin 2. Kademesinden 9 okulda görev yapan 72 öğretmen olmak üzere toplam 176 öğretmen çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, 1995-1996 öğretim yılında Ordu ili ilköğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlere uygulanan anket ve araştırmacı tarafından geliştirilen ders planı değerlendirme formları ile toplanmıştır. Anket ve değerlendirme formları literatür taraması yapıldıktan sonra öğretmenlere uygulanan66 açık uçîu anket sorularında öğretmenlerin ders planlan hazırlarken karşılaştıkları sorunlardan hareketle hazırlanmıştır. Hazırlanan anket ve ders planı değerlendirme formları uzman görüşü alındıktan sonra çalışma grubuna uygulanmıştır. Anket ve ders planı değerlendirme formları aynı öğretmen grubuna araştırmacı tarafından bizzat okullara gidilerek uygulanmıştır, öğretmenlerin ders planları araştırmacı tarafından toplanarak ders planı değerlendirme formunda belirlenen ölçütlere göre incelenip formlara işaretlenmiştir. Anket iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kişisel bilgiler, ikinci bölümde ise ilköğretim öğretmenlerinin ders planı hazırlamadaki sorunlarının belirlenmesine yönelik 29 soru bulunmaktadır. Bu sorular amaç ve davranışları yazmadaki sorunlarla ilgili 5, içerik (konu/konular) yazmadaki sorunlarla ilgili 7, eğitim durumu (işleniş) yazmadaki sorunlarla ilgili 9 ve değerlendirme ile ilgili işlemleri yazmadaki sorunlarla ilgili 6 soru olmak üzere dört kısım halinde düzenlenmiştir. Ders planı değerlendirme formu ise beş kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda kişisel bilgiler, diğer dört kısımda da ders planında bulunması gereken özelliklerle ilgili ölçütler yer almaktadır. Bu ölçütler amaç ve davranışlar, içerik (konu/konular), eğitim durumu (işleniş) ve değerlendirme olarak gruplandırılmıştır. Anket ve ders planı değerlendirme formlarından elde edilen veriler, araştırmanın amaçlan doğrultusunda ayrı ayrı analiz edilerek her bir sorunun frekans, yüzde ve aritmetik ortalaması hesaplanmış ve yorumlanmıştır. B. SONUÇLAR Eğitim-öğretim eskiden olduğu gibi bilenlerin bilmeyenlere bildiklerini öğretmesi olmayıp, bilimsel ilkelere dayalı bir süreçtir. Toplumların eğitimdeki düzeyleri daha çok bu sürecin niteliğine bağlıdır. Eğitimin niteliği de kalkınmışlığın göstergelerinden birisi ve hatta en önemlisidir. Toplumlar eğitim yoluyla ulaşmak
Özet (Çeviri)
The basic purpose of this research is to determine the problems of the primary education teachers in lesson plan preparation process and to offer solutions to these problems. To arrive at the basic purpose of the research, the aims and behaviors, the content, educational experience and evaluation problems occurring during the preparation of lesson plans for primary education teachers have been determined. Besides, the lesson plan aims and behaviors, content have been examined in respect of educational situation and evaluation according to criteria identified for lesson plans. In this research, instead of having examples from the universe, some daas have taken from a working group. The investigation has made by a group which Was formed of 176 teachers. The research is in the model of survey and the problems of teachers in lesson plan preparation have been obtained through“ lesson plan assessment form”including the criteria identified for questionnaires and lesson plans administered to teachers. The data obtained from the questionnaires and lesson plan assessment forms have been analyzed one by one in line with the purposes of the research and the frequency, percentage and mean of each question have been calculated and interpreted. The findings coming from this research may be summarized like that : Teachers said that they had not had problems in lesson plan preparation process. As a result of the evaluation of the lesson plans they prepared according to identified criteria, it has been seen that aims, behaviors and content have been written in line with the criteria, but it has been perceived that the educational experience and the evaluation process have not been written in conformity with the criteria. It has been understood from these result that the lesson plans, prepared by the teachers are not at the level of the desired quality. if U l J.;