Hakas destanlarında şekil değiştirme motifi
Shapeshifting motif in Khakas epics
  1. Tez No: 724717
  2. Yazar: NEŞEM POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA KIMIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Destanlar, milletlerin sözlü gelenek içerisinde oluşturup, yaydığı ve nesillere aktardığı kültürel mirastır. Destanlarda, kahramanlıklar, mücadeleler, zaferler, başarılar, düşmanlıklar yer alır. Türk destanları çok zengin bir kültür ve sanat hazinesi olarak Türklerin kültürlerine ışık tutar. Destanlar kahraman etrafında şekillenir. Kahramanın en önemli özelliği ve onu değerli kılan yönü ise değerleri uğruna ortaya koymuş olduğu mücadelelerdir. Kahramanın girmiş olduğu mücadelelerde işini kolaylaştıran ve zafer kazanmasını sağlayan önemli unsurlardan biri bir halden başka bir hale geçişi sağlayan“şekil değiştirme”dir. Şekil değiştirme motifi Türk halk anlatılarında en çok kullanılan motiflerden biri olup pek çok destan metninde de karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada Hakas destanlarından Altın Çüs Destanı, Ak Çibek Arığ Destanı, Ay Huucın Destanı, Kara Kuzgun Destanı, Han Orba Destanı ve Altın Taycı Destanı olmak üzere toplam altı destan üzerinden şekil değiştirme motifi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Epics are the cultural heritage that nations have created, spread and passed on to generations in oral tradition. In epics, there are heroism, struggles, victories, successes and hostilities. Turkish epics shed light on the cultures of the Turks as a very rich cultural and artistic treasure. Epics are shaped around the hero. The most important feature of the hero and the aspect that makes him valuable are the struggles he put forward for his values. One of the important elements that facilitate the hero's work in the struggles he enters and ensures his victory is the“transformation”, which enables the transition from one state to another. The shape-shifting motif is one of the most used motifs in Turkish folk narratives, and it appears in many epic texts. In this study, the shape-shifting motif was examined over a total of six epics, namely the Golden Cüs Epic, the Ak Chibek Arığ Epic, the Ay Huucin Epic, the Black Raven Epic, the Han Orba Epic and the Golden Tayci Epic.