Güney Sibirya Türk destanlarında kahramana yardımcı unsurlar
Accessory elements to the hero in South Siberia Turkish epos
- Tez No: 257712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tezin hazırlanmasındaki amaç, Güney Sibirya Türklerinden Altay, Hakas, Tuva ve Şor destanlarında kahramana yardımcı unsurların belirlenmesi ve bu unsurları fonksiyonlarıyla birlikte, tarihi kültürel açıdan araştırmaktır. Tez Altay, Hakas, Tuva ve Şor Türklerinin, Türkiye Türkçesiyle Türkiye'de yayımlanmış destan metinlerini kapsayarak tespit ve tasnif çalışması olarak sunulmuştur. Çalışma söz konusu destanlardan Türkiye Türkçesine aktarılanlarla sınırlı kalmış, başka boyların destanlarıyla karşılaştırma yapılmamıştır. Bu amaçla önce genel olarak destan, Güney Sibirya Türkleri, destan anlatma gelenekleri, destanların şekil ve muhteva özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Ardından kahramana yardımcı unsurlar tespit edilmiştir. Daha sonra bu tespitler sınıflandırılmış ve Türk kültüründeki yerleriyle birlikte değerlendirilmiştir. Sonuç olarak Güney Sibirya Türk destanlarında kahramanın başarısında ona yardım eden unsurların önemi büyüktür, ancak bu unsurlar geri planda kalmaktadır. Kahramana, insanlar, hayvanlar, olağanüstü varlıklar, nesneler ve eşyalar, bitkiler yardım etmektedir.Anahtar Sözcükler1.Destan2.Güney Sibirya3.Kahraman4.Yardımcı unsur5.Kültür
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the accessory elements to the Hero in South Siberia Turks such as Altai, Hakas, Tuva and Şor epos and to investigate these elements in terms of historical and cultural with their functions. The thesis cover the texts of the epos which belonged Altai, Hakas, Tuva and Şor Turks and have been published as Turkish language in Turkey. This study was presented as an ascertainment and classification work. The work was restricted the epos mentioned above which have been translated into Turkish but there was no comparison with other tribe?s epos. With this aim, firstly some informations have been given about generally epos, South Siberia Turks, the traditions of the epos explication, the features of the form and content of the epos. Then accessory elements to the Hero have been ascertained. After that these ascertainments have been classified and evaluated with together their importance in Turkish culture. As a result, accessory elements have a big importance in the hero?s success in the South Siberia Turkish Epos but these elements are appreciated as secondery. Human, animals, fantastic creatures, objects, goods and plants help the hero.Key Words1. Epos2. South Siberia3. Hero4. Accessory elements5. Culture