Arum dioscoridis bitkisi ekstraktlarının antimikrobiyal ve antiviral özelliklerinin incelenmesi
Investigation of antimicrobial and antiviral properties of extracts of Arum dioscoridis
- Tez No: 724751
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Mikrobiyoloji, Science and Technology, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Arum bitkisi yıllardır ülkemizde yetişen, çoğu bölgede tedavi ve beslenme amacıyla halen kullanılmaktadır. Halk arasında;''tırşik otu, elkabardan, endebergan, danaayağı, yılanbıçağı, basur otu, domuz marulu, livik, nevik ve nivik'' olarak bilinen bu bitkinin bağlı olduğu Araceae familyasında Avrupa'dan Orta Asya'ya kadar 28 türü bulunmaktadır. Ülkemizde ise doğal olarak yetişen 20 farklı Arum türü mevcuttur. Yapılan bu çalışmada, Arum dioscoridis Sm. bitkisinin su, etanol ve metanol ekstraktlarının antiviral ve antimikrobiyal etkileri araştırılmıştır. Araştırma sonucunda Arum dioscoridis ekstraktlarının MnTK değerleri Su 1562 µg/ml, Etanol 781 µg/ml ve Metanol 781 µg/ml olarak bulunmuştur. Arum dioscoridis bitkisinin üzerinde yapmış olduğumuz bu çalışma sonucunda bitki ekstraktlarının göstermiş olduğu antiviral aktivite bitkinin farklı çözücü tipleri ve farklı virüs çeşitleri üzerinde de antiviral aktivite gösterebileceği konusunda umut ışığı olmuştur. Ayrıca bu çalışmada Arum dioscoridis ekstraktlarının antimikrobiyal aktivite testleri de yapılmıştır. Escherichia coli, Klebsiella sp. ve Staphilococcus aureus türleri üzerine disk diffüzyon metoduyla deneyler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlarda Arum dioscoridis bitkisi su ekstraktının etanol ve metanol ekstraktlarına göre daha etkili olduğu gözlenmiştir. Deney sonuçlarına göre; Klinik zonlar ölçüldüğünde, Arum dioscoridis su ekstraktının en yüksek antimikrobiyal etkisi Staphilococcus aureus bakterisi üzerinde olmuştur (17 mm). Escherichia coli (15 mm) ve Klebsiella sp. üzerine etkisi (14 mm) olarak bulunmuştur. Etanol ve metanol ekstraktlarının antimikrobiyal etkileri önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Arum plant grows in our country and it has been still used in many regions for the purpose of treatment and nutrition. Colloquially, it is also known as“tırşik otu, elkabardan, endebergan, danaayağı, yılanbıçağı, basur otu, domuz marulu, livik, nevik, and nivik”which has 28 species from Europe to Middle East in Araceae family. But there are 20 different existing Arum species which grow in our country naturally. In this study, antiviral and antimicrobial effects of Arum dioscoridis Sm. plant's water, ethanol, and methanol extracts were examined. As a result MnTK values of, Arum dioscoridis extracts have found as 1562 μg/ml for water, 781 μg/ml for ethanol and 781 μg/ml for methanol. As a result of this study we have done on the Arum dioscoridis plant, the antiviral activity of the plant extracts has been a glimmer of hope that the plant can show antiviral activity on different solvent types and different virus types. In addition, antimicrobial activity tests of Arum dioscoridis extracts were also performed in this study. Experiments on Escherichia coli, Klebsiella sp. and Staphilococcus aureus strain were done by using the disk diffusion method. It was observed that Arum dioscoridis plant's water extract was more effictive than ethanol and methanol extracts. When the clinic zones are evaluated, Arum dioscoridis water extract had highest antimicrobial effect and it's zone was 17mm on Staphilococcus aureus. The zone Escherichia coli was 15 mm and Klebsiella sp. was 14 mm. The antimicrobial effects of ethanol and methanol extracts are insignificant.