Universal verification methodology case study on field programmable gate array for hardware certification in aviation
Havacılıkta donanım sertifikasyonu için universal verification methodology kullanımı ile field programmable gate array üzerinde vaka çalışması
  1. Tez No: 724800
  2. Yazar: İBRAHİM AYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK SAKARYA, DR. İBRAHİM HÖKELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Havacılık Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aviyonik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aviyonik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Günümüz aviyonik sistemlerinin gün geçtikçe karmaşıklaşması ile askeri ve sivil havacılık uygulamalarında emniyet konusu en önemli konu haline gelmiştir. Bu nedenle, herhangi bir hava aracı için geliştirilecek olan tüm donanımlar DO-254 süreçlerine uyumlu bir şekilde tasarlanmalıdır. DO-254 süreçleri anlattıkları aktiviteler ve görevler ile emniyeti sağlamaktadır. DO-254'e göre, özel mikro kodlu bileşen tasarımlarında emniyetin sağlanabilmesi için bazı ek doğrulama faaliyetleri yapılmalıdır. Gereksinimler havacılığın temel unsurlarıdır. Bir tasarımın tamamlanmış sayılabilmesi için bir tüm gereksinimleri karşılanmalıdır. Bu nedenle, özel mikro kodlu bileşenlerin gereksinimlere göre doğrulanmasına kapsamlı bir şekilde özen gösterilmelidir. PLD tasarım süreçleri arasında en çok zaman alıcı olan süreç verifikasyon sürecidir. Zaman ve bütçe anlamında doğru verifikasyon metodunun seçilmesi çok kritiktir. İnsan dahili verifikasyon havacılıkta daha az tercih edilen bir yöntemdir çünkü insanlar hata yapabilir. Bu nedenle günümüzde en çok kullanılan doğrulama yöntemi otomatik simülasyondur. Endüstri, farklı tipteki otomatik testbench'lerin aynı yol ile oluşturulabilmesini sağlayan ortak bir metodoloji geliştirmiştir. Bu sayede doğrulama ortamlarının tekrar kullanılabilirliği maksimuma çıkarılmıştır. Bu metodolojinin ismi UVM'dir. Bu tez çalışması kapsamında DO-254 süreçlerine ilişkin teorik bilgiler anlatılmaktadır. ARINC – 429 veri yolunu dijital bir alt sistem olarak doğrulamak için Evrensel Doğrulama Metodolojisi (UVM) kullanıldı. Bu verifikasyon aktivitesi, DO-254'de aktarılan verifikasyon sürecine uygun gereksinimler yazılması ve bu gereksinimlerin doğrulanması ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
As the complexity of modern avionics system increases, the safety becomes the most critical aspect for both the military and civil aviation applications. Therefore, every hardware which will be developed for any aircraft must be designed with the compliance of DO-254 processes. These processes include activities and objectives that necessary to ensure the safety. According to DO-254, there should be some extra verification activities made to cover safety needs for DAL A and B custom micro coded component designs. Requirements are the key elements of the aviation. All the requirements must be covered to a design to count as completed. Therefore, verification of the custom micro coded components against requirements should be taken care comprehensively. The most time-consuming process among Programmable Logic Device (PLD) design processes is the verification. Therefore, choosing the right verification method is a highly critical decision for making sure that the safety requirements are met while the project budget is not exceeded. Human made verification is less preferable method as humans can make mistakes. Therefore, the most used verification method today is the automated simulation. The industry has developed a common methodology that everyone can create different automated testbenches with the same way. In this way reusability of the verification environments are maxed. This methodology's name is the Universal Verification Methodology (UVM). In this thesis, theoretical information of the DO-254 processes are explained. Universal Verification Methodology (UVM) is used to verify ARINC – 429 data bus as a digital subsystem. This verification activity is presented by complying DO-254 verification process as requirements are written and verified.