Türkiye'de belediye personel rejimi
Personnel regime (for municipality) in Turkey
- Tez No: 72482
- Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
“Türkiye'de Belediye Personel Rejimi”konusunda hazırlamış bulunduğum Lüksek Lisans Tezi giriş ve sonuç kısımları dışında iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısımında önem bir yerel yönetim birimi olan belediyenin tanımı yapılmış ve belediye yönetiminin başarısında büyük rolü bulunan personel konusuna değinilmiştir. Birinci bölümde Osmanlı imparatorluğu'nun son döneminden bugüne kadar gelen belediye personel rejiminin tarihi gelişimi incelenmiş ve belediye personel sisteminin bugünkü yapısı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise belediye personelinin işe alınmasında ve istihdamında.personel kadrolarının oluşturulmasında,değişikliğinde,ücret sisteminde ve personel değerlendirilmesinde yaşanan sorunlar ele alınmıştır. Diğer yandan ise çok önemli bir konu olan belediye personelinin niteliği ele alınarak,belediye personelinin hizmet öncesi ve hizmet içi eğitimi üzerinde durulmuştur. Ayrıca, ikinci bölümde değişik belediyelerin personel müdürleriyle yapılan görüşmelerin sonuçları ortaya konmuştur ve belediye personelinin uygulamada yaşadığı sorunlar ele alınarak, belediyelerde personel eğitim düzeyinin yeterliliği tartışılmıştır. Çalışmanın sonucunda, personelin yaşadığı sorunları gidermeye yönelik yeni yasal ve yönetimsel düzenlemelere gerek duyulduğu düşünülerek.yapılması gereken personel reform çalışmalarına katkı amacıyla çözüm önerileri sunulmuştur. 94
Özet (Çeviri)
My Thesis“Personnel Regime (for Municipality) in Turkey”concists of two chapters apart from introduction and conclusion parts. In the introduction part,! deal with the describtion of“municipality”and it's place in local governments. I also mention the role of personnel in municipality's success. In the first chapter, I pointed out the personnel system (for municipality) in Turkey through receiver from the end of the Ottoman Empire till today. In the secand chapter, recruiting problems that municipality, employing personnel.and some problems originated from legal framework during creating new jobs or cancelling them have been examined. On the other hand, personnel quality in municipalities has been pointed out. In this chapter, the results of interviews with personnel directors in diffrent municipalities have been given and training level of personnel has been argued. In the conclusion part, I advised solutions for overcoming those problems and suggestions to support new efforts. 95