Değişen Dünya düzeninde Nijerya dış politikası
Nijerian foreign policy in a changing world order
  1. Tez No: 72483
  2. Yazar: KİERAN EKPERECHUKWU UCHEHARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
95 ÖZET Nijerya dış politika tarihini başlıca iki döneme ayırabiliriz. 1960'tan devrildiği 1966'ya kadar süren sivil yönetim“tutucu”ve ihtiyatlı olarak adlandırılır. 1966'da hükümetin askerler tarafından devrilmesi ve bunu takip eden iç savaş sırasında Nijerya çok büyük bir siyasal ve ekonomik değişikliğe uğradı. Bunun dış politikada da uzantıları oldu. En önemli değişim liderlikte gerçekleşti. Cumhuriyetin ilk yıllarında Nijerya dış politikasının tutucu ve Batı yanlısı olduğu söylenebilir. Fakat 1970'teki iç savaştan sonra Nijerya dış politikası değişmiş ve daha aktif hale gelmiştir. Afrika gelişmeleri Nijerya dış politikasında daha merkezi bir yer edinmeye başlamış ve dış politikanın yönelimini belirleyen bir faktör olmuştur. Eğer yeni yöneticiler kurulu modeli sürdürürlerse Nijerya dış politikasının geleceği açıktır. Bu model Nijerya'nın Batı Afrika'da, Afrika'da ve Üçüncü Dünya'daki gelişmelerde etkili bir rol oynadığı aktif bir devlet modelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We can divide the history of Nigeria's foreign policy into two major periods, with the civilian rule from 1960 until the coups of 1966 is described as“conservative”and cautious. The military take-over of the government in 1966 and the civil war which followed it was a period in which Nigeria underwent dramatic and significant domestic political and economic changes. And these in turn, resulted in significant changes in external behaviour. The most change was in leadership. It could be summerised that during the first few years of the Republic, Nigerian foreign policy was conservative and pro- Western. But after the Nigerian civil war in 1970, Nigerian foreign policy changed and become more active. Thus African affairs become the centre and the determining factor in the direction of Nigerian foreign policy. The future of Nigerian foreign policy will be brighter if the new rulers will follow the established model. The model of an active power, playing the role of influential state in West Africa, Africa, and Third World affairs.