Türk coğrafyasında kız kale/kuleleri hakkında efsaneler
On the legends of maiden castle/towers in the Turkish world
  1. Tez No: 724837
  2. Yazar: MELİS ÇIVGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇULPAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kız Kalesi veya Kız Kulesi tesmiyesi, yer/yapı adı olarak pek çok alanda karşımıza çıkar. Bunlar, değişik efsaneleriyle Türk kültürün canlı bir öğeleri olarak yaşamaktadırlar. Söz konusu çalışmada; Türkiye'de İstanbul şehrinde bulunan Kız Kulesi, Konya Beyşehir'deki Kız Kulesi, Antalya'daki Kız Kuleleri, Azerbaycan'ın Bakü şehrindeki Kız Kulesi, Türkmenistan'da Merv şehrinde bulunan Büyük ve Küçük Kız-Kala Kaleleri, Özbekistan'da bulunan Buhara (Kalyan) Minaresi, Kırgızistan'da bulunan Burana Minaresi, Rusya Federasyonu'nda Kırım'da Sudak şehrinde bulunan Kız-Kule (Kız Kulesi) ile Ortaçağ Ceneviz Kalesi, Çelyabinsk bölgesinde bulunan Tamerlan Minaresi (Kesene Mozolesi) ve Tataristan'ın başkenti Kazan şehrinde bulunan Süyümbike (Süyün Bike) Minaresi tarihî, işlevsel ve mimarî özellikleri ile beraber etraflarında oluşan efsaneler açısından ele alınmıştır. Ayrıca, kale/kulelerin kültür ve edebiyattaki yerleri de detaylı bir şekilde incelenmiştir. Değerlendirilmeler sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda mevcut kale/kulelerin etrafında oluşan efsanelerin ortak ve farklı yönleri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The name of Maiden's Castle or Maiden's Tower appears in many areas as the name of a place/structure. They live as living elements of Turkish culture with their different legends. In the said study; The Maiden's Tower in Istanbul in Turkey, the Maiden's Tower in Konya Beyşehir, the Maiden's Towers in Antalya, the Maiden's Tower in Baku in Azerbaijan, the Big and Little Maiden-Kala Castles in the city of Merv in Turkmenistan, Bukhara ( Kalyan) Minaret, Burana Minaret in Kyrgyzstan, in Russian Federation in Sudak city in Crimea and the Medieval Genoese Castle, Tamerlan Minaret (Kesene Mausoleum) in Chelyabinsk region and Maiden-Tower (Maiden's Tower) Süyümbike (Süyün Bike) Minaret in Kazan city of Tatarstan are discussed in terms of historical, functional and architectural features, as well as the legends formed around them. In addition, the places of the castle/towers in culture and literature were examined in detail. In line with the findings obtained as a result of the evaluations, the common and different aspects of the legends formed around the existing castle/towers were tried to be determined.