Akıllı kentler Osmaniye ili örneği
Smart cities the case of Osmaniye
  1. Tez No: 724873
  2. Yazar: ÖZNUR GÖKŞEN DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUSRAN ERKAN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Şehir hayatının getirdiği ekonomik ve sosyal imkânlar insanların kırsal alandan şehirlere yerleşmesini daha cazip hale getirmiştir. Bununla birlikte şehirlerdeki hızlı nüfus artışı ile enerji, su, elektrik gibi kaynakların daha verimli kullanılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda insanların toplu yaşadıkları yerler olan şehirlerin ulaşım, iletişim, günlük yaşam ve çalışma yaşamı anlamında kurallar ve sistemler geliştirmiş olması kaçınılmazdır. Şehirlerdeki kaynakların verimli kullanılması ve sürdürülebilir olması, şehir yaşamının düzenli olması amacıyla teknolojinin desteği alınarak tüm sistemlerin, bütünleşmiş yapıların, yönetim ve insan topluluklarının birbiriyle iletişiminin üst seviyede olduğu“Akıllı Kent”kavramı ortaya çıkmaktadır. Akıllı Kent kavramı günümüzde kent yönetimlerine getirilen güncel ve teknoloji tabanlı bir kavramdır. Özellikle internet altyapısının yaygınlaşması ve veri alışveriş hızının artması ile akıllı kent yönetim içerikleri zenginleşmiştir. Bu çalışmada literatür taraması yapılarak akıllı kent kavramı tanımlanmaya çalışılmıştır. Akıllı kent uygulamaları ve bu uygulamaların gerekliliğinin ele alındığı bu çalışmada, sürdürülebilirlik ilkesi ışığında Osmaniye ili durumu değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The economic and social opportunities brought by city life have made it more attractive for people to settle in cities from rural areas. However, with the rapid population growth in cities, there is a need for more efficient use of resources such as energy, water and electricity. In this context, it is inevitable that cities, where people live collectively, have developed rules and systems in terms of transportation, communication, daily life and working life. The concept of“Smart City”emerges, in which all systems, integrated structures, management and people communicate with each other at a high level, with the support of technology, in order to use the resources in the cities efficiently and to ensure the sustainability of the city life. The concept of Smart City is an up-to-date and technology-based concept brought to city administrations today. Especially with the widespread use of internet infrastructure and the increase in data exchange rate, smart city management contents have been enriched. In this study, the concept of smart city was tried to be defined by making a literature review. In this study, which deals with smart city applications and the necessity of these applications, the situation in Osmaniye will be evaluated in the light of the sustainability principle.