Uluslararası altın borsaları ve İstanbul Altın Borsası
International gold markets and İstanbul gold exchange
- Tez No: 72490
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KOÇYALKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET : Üretim hacminin sınırı olması, incelastik arz yapısı, aynı veya benzer özelliklere sahip başka bir madenin olmaması ve bir rezerv aracı olarak görülmesi ile altın ilk çağlardan beri insanoğlunun yaşamında varlığını ve öneminin korumaktadır. Altın, dekoratif amaçlı ve para olarak kullanımının yanı sıra gelişen teknolojiler ile, sanayii alanında da artan oranda kullanılmaktadır. Altın üretimi, günümüzde gelişen teknolojiye bağlı olarak eskiden verimsiz olarak kabul edilen altın rezervlerinin de işlenebilmesi ile sürekli artmaktadır. Altının piyasa fiyatı bir çok faktörün etkisi ile belirlenir. Tek bir faktörün altının piyasa fiyatı üzerinde etkili olduğunu söylemek zordur. Altının piyasa fiyatında meydana gelen değişimlere altın arzı hemen cevap veremezken altına olan talep, türüne göre, farklı cevap verir. Tarih boyunca farklı şekillerde her toplumda kullanılan altın, XX. yy. başından itibaren parasal fonksiyonunu güçlendirerek dünya ülkelerinin bir çoğunun kullandığı bir ekonomik sisteme adını vermiştir. Dünyada gelişen ticaret ve değişen dünya ekonomik ve sosyal yapısı ile birlikte altın, para olarak, günlük kullanmadan çıkmış ve bir rezerv aracı haline gelmiştir. Dünyada, XX. yy.ın ikinci yarısından sonra, gelişen mali piyasalarla birlikte hem spot hem de vadeli altın piyasalarıda gelişmiştir. Türk insanı için altın geleneksel bir tasarruf şeklidir. Cumhuriyetin ilanından sonra başa geçen hükümetlerin uyguladıktan yanlış ekonomik politikalar yüzünden artan alün kaçakçılığı ve yastık altına inen altın, 1980 yılında ekonomide liberalleşme politikaları ile birlikte gün ışığına çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda yapılan düzenlemeler, 1995 yılında ÎAB'ın ve 1997 yılında VİOP'un kurulması ile sonuçlanmıştır. Türkiye'de son yıllarda sürekli olarak gündemde olan bir konu da altın madenciliğidir. Ekonomide liberalleşme programı ile birlikte yabancı maden şirketlerinin Türkiye'de arama çalışmaları yapmalarına izin verilmesi ve zengin altın madeni yataklarının bulunması yabancı maden şirketlerininin Türkiye'ye ilgilerini arttırmıştır. Ancak, ekonomiye kazandıracaklarının yanı sıra altın madeninin siyanürle işletilecek obuası ve siyanürün, bölgelerin topografyasından dolayı, çevreye verebileceği zarar yöre halkının ve çevre örgütlerinin tepkisi çekmiştir. Türkiye'nin altın madenciliği konusunda bir devlet politikası olmaması başa geçen 197hükümetlerin altın madenciliği konusunu günlük politika malzemesi haline getirmeleleri de otorite boşluğuna yol açmıştır. Ülkemizde var olan altın madenlerinin işletilmesi hakkında verilecek karar, hem ekonominin hem de Türk halkının çıkarları göz önünde bulundurularak dikkatle verilmelidir 198
Özet (Çeviri)
SUMMARY: It's unique characteristics such as limited production, inelastic supply, unique chemical characteristics and its usage as a currency has caused gold, for centuries, to be an indispensable metal in human beings life. Besides the use of gold in decorative and financial purposes, it is also used in industrial purposes in increasing percentages. The market price of gold is determined by many factors. Supply of gold does not react the change in the market price of gold quickly as the demand does. As money, gold has been used for centuries. In XXth century, as the financial markets change, gold has acquired a new role as a reserve currency; spot and future markets developed. Gold is a traditional way of saving money Turkish people. After the foundation of Turkish Republic, the incorrect economic decisions increased smuggling and saving of gold. With the liberalization program in Turkish economy in 1980, first a gold market backed by Turkish Lira and then backed by foreign currency opened. In 1995, an independent gold market and in 1997 a futures and options market in Istanbul was opened. In the last few years, gold mining has become a popular subject in Turkey. Although gold mining is very important for Turkish economy, as siyanüre process will be used for mining, a negative public opinion has formed against gold mining. The decision about gold mining in Turkey should be given by watching the interests of both Turkish economy and the public health. 199