Farklı biyoaktif simanların biyouyumluluk ve biyomineralizasyonlarının rat model üzerinde değerlendirilmesi
Evaluation of biocompatibility and biomineralization of different bioactive cements on rat model
  1. Tez No: 724955
  2. Yazar: AYLİN GÜNER ŞENGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÜNAL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmamızda farklı kalsiyum silikat içerikli biyoaktif endodontik simanların üç zaman periyodunda biyouyumluluk ve biyomineralizasyonlarının in vivo karşılaştırılması amaçlandı. 84 adet polietilen tüp, her bir grupta 28, her bir ratta 4 adet olmak üzere [(Grup 1: MTA Repair HP, Grup 2: Biodentine Grup 3: NeoPUTTY, Grup 4: Kontrol grubu (boş polietilen tüp)] 21 (n=7) ratın dorsal bağ dokusuna implante edildi. Ratlar 7, 30 ve 60 günlük zaman periyotlarından sonra sakrifiye edildi. Sakrifiye edilen ratlardan alınan biyopsi örnekleri inflamasyon, makrofaj infiltrasyonu, fibröz kapsül kalınlığı, dev hücre ve nekroz kriterleri histolojik olarak değerlendirilmek üzere Hematoksilen-Eozin ile boyandı. Biyomineralizasyonun değerlendirilebilmesi için Von Kossa boyaması yapıldı ve ışık mikrokobunda incelemeye alındı; herhangi bir boyama yapılmayan preperatlar ise polarize ışık altında incelendi. 7, 30 ve 60. günlerde inflamasyon ve makrofaj infiltrasyonu verileri karşılaştırıldığında deney grupları ve kontrol grubu arasındaki fark 7. ve 30.
Özet (Çeviri)
This in vivo research aimed to compare biocompatibility and biomineralization of bioactive endodontic cements with different calcium silicate content in three time periods. 84 polyethylene tubes were implanted into the dorsal connective tissue of 21 (n=7) rats, 28 in each group and 4 in each rat [(Group 1: MTA Repair HP, Group 2: Biodentine Group 3: NeoPUTTY, Group 4: Control group (empty polyethylene tube)]. Rats were sacrificed at 7, 30 and 60 day time periods. Biopsy samples taken from the sacrified rats were stained with Hematoxylin-Eosin for histological evaluation of inflammation, macrophage infiltration, fibrous capsule thickness, giant cell and necrosis criterias. In order to evaluate the biomineralization, Von Kossa staining was performed and the unstained preparations were examined under polarized light.